Powstanie Warszawskie Zdjęcia – 75’cio lecie

Lista linków stron, na których można znaleźć duże ilości starych materiałów i zdjęć Warszawy. Nam przyda się do identyfikacji stanów budynków. Postaram się dodać te zdjecia w jakiś sposób do naszej mapy, tak aby po za rzutem z góry. można było jeszcze oglądać widok z ulicy.

Morze ruin po horyzont… Warszawa po wejściu Rosjan. ZDJĘCIA z 1945 roku
 
 
„Kronika Warszawy” – Archiwum Państwowe w Warszawie
Serwis Archiwum Państwowego w Warszawie
 
Archiwum Państwowe w Warszawie
Serwis Archiwum Państwowego w Warszawie
 
 
#PW44 hashtag on Twitter
On Aug 1 @PremierRP_en tweeted: „#OTD 75 years ago the Warsaw Uprising ag..” – read what others are saying and join the conversation.
 
Polska na fotografii
 
 
ul. Złote Koło (dawna), Wrocław – zdjęcia
ul. Złote koło, widok w stronę św. Antonieg o, w tle widoczna kamienica nr 2-4 „Pasaż Pokoyhof” ,1961r.
 
Wczoraj i dziś…
Fotografie porównawcze, dokumentujące zmiany wybranych miejsc w Warszawie. Warszawa teraz i 20, 30 a nawet 100 lat temu.
 
Warszawa jpg Blog
 
 
dawna Warszawa
 
 
Informator Stolicy – dawna Warszawa
dawna Warszawa
 
Dawna Warszawa – niesamowite zdjęcia
Narodowe Archiwum Cyfrowe obchodziło niedawno 6. urodziny. Dzięki tej instytucji możemy oglądać unikatowe materiały, stare warszawskie zdjęcia lub obiekty i miejsca, których już nie ma.
 
NIEDZIELA/WYSTAWA STAŁA: DAWNA WARSZAWA
W każdą niedzielę zapraszamy na wystawę zdjęć prezentujących Warszawę z przełomu XIX i XX wieku. Masywne przęsła Mostu Kierbedzia, tramwaje leniwie sunące Krakowskim Przedmieściem, targowisko na Sewerynowie czy spacerowicze w Parku Ujazdowskim. Te i wiele innych obrazów dawnej stolicy do zobaczenia w każdą niedzielę w godzinach…
 
Dawna Piwnica Gdańska
Pierwotniebudynek pełnił funkcję składów towarów kupców gdańskich – stąd jego nazwa „Piwnica Gdańska”. Powstał w okresie rozbiórki i zabudowywania murów miejskich – został zbudowany wewnątrz Barbakanu, którego zewnątrzny mur stał się jego tylną ścianą.Przebudowa:kamienica została gruntownie przebudowana w XIX w. (?).
 
Zachowane przed zapomnieniem #70 (dawna Warszawa!)
Archiwalne zdjęcia Warszawy od rozbiorów i zaboru rosyjskiego do początku II wojny światowej. Jak wyglądała stolica przełomu XIX i XX wieku?
 
dawna Warszawa | dzieje.pl – Historia Polski
 
 
Tadeusz Wański – Fotografie 1930 – 1957
Tadeusz Wański – Fotografie 1930 – 1957 – wystawy fotograficzne – konkursy fotograficzne – fotografia artystyczna – szkoły fotograficzne
 
Przedwojenna Warszawa w kolorze 1938 nieznany film! Warsaw in color 1938 unknown film!
Nieznany kolorowy film ukazujący centrum Warszawy w 1938 roku. Zobaczymy Marszałkowską, Krakowskie Przedmieście, Ogród i Pałac Saski, Stare Miasto czy Łazienki Królewskie. Dodatkowo tramwaje i samochody z epoki. facebook.com/WarszawaPrzedwojenna Witajcie na moim kanale poświęconym przedwojennej warszawie. Znajdziecie tutaj stale powiększającą się kolekcję pokazów zdjęć oraz unikatowych filmów dotyczących przedwojennego miasta także kolorowych! Wesprzyj moją działalność subskrybując kanał – Dzięki!
 
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 (Godzina „W”) oddziały Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęły walkę zbrojną z okupantem niemieckim. Powstanie Warszawskie, trwające 63 dni, to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Wojsko Polskie aktywnie podtrzymuje pamięć o bohaterskiej i tragicznej walce powstańców sprzed 75 lat.
 
  IPN uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
IPN uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Aktualności –
 
Pamięć.pl – portal edukacyjny IPN
 
 
Struktura
Struktura Archiwum
 
Salon Warszawy
Prestiżowe miejsce spotkań sławnych, pięknych, bogatych i wpływowych. Prawdziwa śmietanka warszawskich salonów. Szyk i elegancja pierwszej klasy To ekskluzyw…
 
  Colour – Warsaw august 1947 c henry n cobb
Kolor – Warszawa Sierpień 1947r, zdjęcia: C Henry N Cobb
 
Miasto ruin 1947
Miasto ruin 1947 [Zdjęcia]
 
Śmierć miasta – Warszawa 1944 unikalne zdjęcia po powstaniu
 
 
Łazienki Królewskie na unikalnych zdjęciach
 
 
Warszawa lata 40
Warszawa lata 40. Niezwykła podróż do przeszłości (ZDJĘCIA)
 
Warszawa w lata 20
Warszawa w lata 20 [Unikalne zdjęcia]
 
Warszawa z czasów Tyrmanda z lat 50.
Warszawa z czasów Tyrmanda. Wyjątkowe zdjęcia z lat 50.
 
Warszawa według Zbyszko Siemaszko
Warszawa według Zbyszko Siemaszko[Unikalne Zdjęcia]
 
Warszawa 1938- 1939 – unikalne zdjęcia
 
 
  Przedwojenna Warszawa
Fotografie, filmy, melodie, książki i inne przedwojenne skarby. Zapraszamy do oglądania naszych filmów na naszym kanale YouTube!
 
  Przedwojenna Warszawa
Przedwojenna Warszawa. 106,264 likes, 161 talking about this. youtube.com/c/PrzedwojennaWarszawa, przedwojennawarszawa.pl/kontakt.html, warszawa.przedwojenna@gmail.com
 
Unikalny film ze zdjęciami Warszawy z 1944 roku w kolorze
 
 
Warszawa – Ulica Podwale – stare zdjęcia, mapa
Podwale – ulica w Śródmieściu Warszawy. Przebieg Ulica Podwale w WarszawieUlica prowadzi wzdłuż murów staromiejskich od placu Zamkowego do ulicy Nowomiejskiej. Po drodze spotykają się i krzyżują z nią następujące ulice: Senatorska przy wlocie na plac Zamkowy Kapitulna Piekarska Wąski Dunaj Kilińskiego Freta i Nowomiejska Ulica Podwale jest ulicą jednokierunkową. Historia Ulica Podwale powstała u stóp murów miejskich otaczających Stare Miasto. Początkowo
 
Wincenty Kućma i Jacek Budyn, Pomnik Powstania Warszawskiego
Idąc na Stare Miasto w Warszawie ulicą Długą lub kierując się w stronę Żoliborza ulicą Miodową, na placu Krasińskich napotykamy scenografię niczym z wojennego filmu.
 
Śpiewając po powstaniu – przegląd współczesnej piosenki powstańczej
O powstaniu warszawskim wyją syreny, rymują polscy raperzy, krzyczą szwedcy metale i nucą Słoweńcy z Laibach.
 
Warsaw 1938 in Color Kolorowa Warszawa 1938 unikalny film!
http://facebook.com/WarszawaPrzedwojenna Part of the american archives viewing pre-war Warsaw. You’ll see here Saxon Garden, Marszalkowska street Pilsudski Square, the European hotel and the Jewish district. http://www.youtube.com/watch?v=8Lt3VUO-lKw http://www.youtube.com/watch?v=_7hf03wfebU http://www.youtube.com/watch?v=biBCosaZ_0w Fragment amerykańskich archiwów dotyczący przedwojennej Warszawy. Zobaczycie tu Ogród Saski, Marszałkowską, plac Piłsudskiego, hotel Europejski czy dzielnicę Żydowską. Zapraszamy na stronę http://www.facebook.com/pages/Warszawa-Przedwojenna/265737116827730 htt…
 
Kanał
dir. Andrzej Wajda / Poland / Drama / 1957 / 91 min. Watch them closely, for these are the last hours of their lives,” announces a narrator, foretelling the tragedy that unfolds as a war-ravaged company of Home Army resistance fighters tries to escape the Nazi onslaught through the sewers of Warsaw. Based on true events, Kanal was the first film ever made about the Warsaw Uprising and won Andrzej Wajda the Special Jury Prize in Cannes in 1957.
 
Magdalena Wróblewska, „Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944 – 2014”
Muzeum Warszawy wydało niezwykłą książkę ze zdjęciami ukazującymi proces niszczenia zabytków Starego i Nowego Miasta w czasie powstania warszawskiego. Ich autorką jest fotografka-amatorka Ewa Faryaszewska.
 
Co pamięta Warszawa
Co się kryje wewnątrz pagórków Muranowa? „Ni to pomnik, ni to grób – trauma, o której miasto chciałoby zapomnieć, ale nie może” – notatki rosyjskiej dziennikarki Natalii Konradowej z wędrówki po Warszawie.
 
Wybór książek o powstaniu warszawskim
Nowe opracowania historyczne autorów polskich i zagranicznych, dotąd niepublikowane wspomnienia uczestników i świadków – oto najbardziej obiecujące nowe publikacje o powstaniu.
 
Magda Łucyan, „Powstańcy”
Książka jest pokłosiem rozmów, jakie Magda Łucyan przeprowadziła z dziewiątką żyjących uczestników powstania warszawskiego. Z chwilą jego wybuchu mieli 15–30 lat. Najstarszy z rozmówców, pułkownik Kazimierz Klimczak ps. „Szron” 15 lutego 2019 roku ukończył 105 lat.
 
Artyści w powstaniu warszawskim
Inter arma silent Musae. Pośród oręża muzy milczą, uważali starożytni Rzymianie. Nie do końca. W powstaniu warszawskim artyści stawili się tłumnie do walki, nie tylko z bronią w ręku.
 
Sylwester „Kris” Braun, „Epos Prudentialu”
Ikoniczne zdjęcie powstało podczas bombardowania Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego, 28 sierpnia 1944 roku. Efektowna chmura pyłu powstała na skutek wybuchu dwutonowego pocisku z moździerza.
 
10 miejsc w Warszawie, które nie istnieją
Krótki przewodnik po nieistniejącej już Warszawie autorstwa Filipa Lecha.
 
„Barwy ruin” na fotografiach Henry’ego N. Cobba [galeria]
Fotografie z wystawy „Barwy ruin” autorstwa Henry’ego N. Cobba. Fotografie powstały w 1947 roku. Henry N. Cobb wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach wyjazdu edukacyjnego World Studytour mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast.
 
Miasto Ruin – fotografie zburzonej Warszawy [galeria]
Wybrane fotografie zburzonej Warszawy.
 
Kto odbudował Warszawę? I dlaczego tak?
Powszechny entuzjazm odbudowy Warszawy nie był wcale wymysłem komunistycznej propagandy. Decyzję o odbudowie podjął Stalin, ale to zapał Polaków sprawił, że została zrealizowana – pisze Mikołaj Gliński.
 
Grzegorz Jasiński, „Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie”
Album wydany przez Wydawnictwo RM to spojrzenie na powstanie oczami tych, którzy dokumentowali je osobiście, często ryzykując życie.
 
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 
 
75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dokładnie 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni dramatycznej walki nie doprowadziły do celu, czyli wyzwolenia stolicy. Zginęło około 150 tysięcy cywilów, a według niektór…
 
75. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00 zawyją syreny strażackie w Rozborzu. Będzie odśpiewany hymn państwowy i zostanie wciągnięta na maszt flaga narodowa. Następnie zostanie odczytany Apel Poległych, a po nim nastąpi przemarsz do kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Rozborzu, gdzie odprawiona będzie msza św. w intencji Ojczyzny.
 
„Łączą nas wartości” | 75. rocznica Powstania Warszawskiego
Zapytaliśmy Powstańców Warszawskich, co jest dla nich najważniejsze w życiu. Odpowiedzi, które dostaliśmy, powodują, że serce zaczyna bić mocniej, a po plecach przechodzą ciarki… Posłuchajcie, co mają nam do przekazania prawdziwi bohaterowie! ?? ?? ?? Niech głos Powstańców będzie słyszalny w całej Polsce! Podaj dalej!
 
75. Rocznica Powstania Warszawskiego
Miasto Cudów
 
75. rocznica Powstania Warszawskiego
W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Każdego roku, tego dnia o godzinie 17:00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.
 
  75 Rocznica Powstania Warszawskiego – NaszeMiasto.pl
 
 
Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego
Koncert, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Zobacz program obchodów 75…
 
Trwa godzina „W”. W całym kraju słychać syreny w hołdzie powstańcom warszawskim [TRANSMISJA]
O 17.00, w tzw. godzinę 'W’ w Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce zawyją syreny. Wtedy właśnie minie dokładnie 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Europie, w którym udział wzięli żołnierze Armii Krajowej z całej Polski.
 
Warszawska identyfikacja
Blog poświęcony identyfikacji warszawskich zdjęć
 
Teraz 44
teraz44.pl