Osobisty przegląd prasy od 9.12. do 23.12.2019.

W Łodzi wykwaterowują mieszkańców, w Krakowie dokwaterowują, a w Warszawie wymyślono wrażliwego lokatora. Ponadto dalszy ciąg batalii sądowych, w których mafia reprywatyzacyjna góruje, a Jan Śpiewak przegrywa z kuratorką trupa.

Serdeczne podziękowania dla Asi i Krysi za linki i przepraszam, że nie wszystkie zmieściłam w tym i tak bardzo obszernym przeglądzie.

 

9.12.2019.

Wrażliwy lokator w niewrażliwym urzędzie

W programie Anny Marii Żurek Ciemna strona dwie historie lokatorów żyjących w skandalicznych warunkach, urągających cywilizacji, wręcz zagrażających ich życiu. Razem z radnym dzielnicy Targówek, Andrzejem Grabowskim, zastanawiamy się jak przebić ten mur obojętności, z jakim spotyka się obywatel, by uzyskać pomoc, która się zwyczajnie należy. Pan Stanisław jest tak zwanym lokatorem wrażliwym, jak nazwała ofiary złodziejskiej reprywatyzacji Hanna Gronkiewicz Waltz. Nazwała i na tym skończyła się jej wrażliwość. To za jej rządów w stolicy podległa jej radca prawna pisała do sądu w mojej sprawie: „eksmisja jest zasadna, wnoszę o nieprzyznawanie pozwanej prawa do lokalu socjalnego.” Czyli – won na bruk. Taką samą ekspertyzę jakiejś innej radcy prawnej miał pan Stanisław, który nie mając gdzie się podziać zamieszkał w garażu, użyczonym mu przez znajomego. Po programie telewizyjnym, w którym pokazano jak żyje, jak radzi sobie z gotowaniem, higieną, utrzymaniem temperatury w pomieszczeniu nieprzeznaczonym do mieszkania, urzędnicy zlitowali się, postanowili mu pomóc i… wpisali go na listę oczekujących na przydział. Przed nim jest tylko 300 rodzin. W trakcie programu wywiązała się rozmowa na temat pustostanów. Wkrótce zamierzamy wystosować zapytanie do Ratusza o wszystkie puste mieszkania, które są w zasobie miasta, a potem będziemy sprawdzać, czy dostaliśmy kompletny spis. W moich obserwacji wynika, że są całe kwartały miasta wyludnione, a ciągle słyszymy, że nie ma mieszkań.

https://warszawa.tvp.pl/45694165/09122019

 

Wkrótce rusza trzeci duży proces reprywatyzacyjny

Trudno połapać się w tych aktach oskarżenia. Dlaczego wrocławska prokuratura skierowała sprawę do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, skoro w akcie oskarżenia nie ma ani jednego mokotowskiego adresu? I jaki jest związek między reprywatyzacją Emilii Plater przez Mirosława B., Mokotowskiej i Poznańskiej przez Roberta Nowaczyka Nowego Światu 28 przez Krzysztofa Ćwieka, Saskiej i Hożej przez Marka Mossakowskiego, a Schroegera przejętej przez Ewę Kaszycką i Marszałkowską Katarzyny Smolagi? Ze skąpych komunikatów sądowych i prokuratorskich wynika, że w tle są gigantyczne łapówki dla urzędników oraz straty dla prawowitych spadkobierców, które szacuje się na ponad 90 mln zł. Na ławie oskarżonych zasiądzie 13 osób. Niektóre z nich już usłyszały część zarzutów w innych procesach, gdzie również mają status oskarżonych. Być może prokuratorzy dopatrzyli się wspólnych korzeni dla wszystkich tych ukradzionych nieruchomości. Akt oskarżenia został przesłany z Mokotowa do Sądu Okręgowego, który będzie pierwszą instancją, a więc sprawa jest z gatunku grubych. Zapowiada się bardzo ciekawy proces!

https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/615031,proces-sad-oskarzeni-warszawa-reprywatyzacja.html

Trzeci proces w sprawie „afery reprywatyzacyjnej” trafił do sądu

Ewakuacja mieszkańców walących się kamienic w Łodzi

Władze Łodzi zgotowały ciekawe święta mieszkańcom walących się kamienic. Właśnie rozpoczęły się przymusowe wysiedlenia mieszkańców ul. Wólczańskiej do… hotelu wycieczkowego. Mają spędzić najbliższe miesiące albo nawet lata w ciasnych pokoikach, ze wspólnymi kuchniami i łazienkami. Tak się żyło w Warszawie zaraz po wojnie, kiedy jednej rodzinie musiał wystarczyć pokój. Tylko wtedy stolica się rozbudowywała, a dziś duże miasta oddały całe budownictwo deweloperom i władze udają zaskoczenie, że stare kamienice, których nikt nie remontował latami, mogą się zawalić.

https://finanse.wp.pl/lodzki-wojewoda-nakazal-ewakuacje-z-sypiacych-sie-kamienic-pierwsi-juz-opuscili-swoje-mieszkania-6453115801536129a

 

10.12.2019.

Meandry dekretu Bieruta

Chyba ciekawe rozważania na temat różnych aspektów prawnych dekretu Bieruta. Piszę „chyba”, bo ukazał się tylko fragment dużej całości, a jak ktoś chce się dowiedzieć więcej, musi zapłacić. Szlag mnie trafia, gdy za przeczytanie ciekawego i ważnego tekstu każą sobie płacić. Ale już w tym fragmencie widać nonsensy, jak choćby to, że dekret zabierał tylko grunty, a kamienice były zawsze własnością osób wpisanych do hipoteki. To jest właśnie interpretacja mafii reprywatyzacyjnej. Na tej podstawie krewni i znajomi Roberta Nowaczyka wyłudzali z podatków warszawiaków wielomilionowe odszkodowania. A czy może być nieruchomość, która nie ma zakotwiczenia w gruncie? Wóz Drzymały był takim domem bez gruntu, więc może niech sobie odzyskują takie wozy, bo każda kamienica i każde mieszkanie w niej musi mieć wpisane w hipotece udziały w gruncie. Mimo że bardzo jestem ciekawa innych nonsensów w interpretacji dekretu, nie zapłacę. W dodatku nie wiem czego się spodziewać po reszcie, skoro już na początku jest taka mina. Z kronikarskiego obowiązku zamieszczam jednak linka, bo może ktoś będzie na tyle ciekawy tego prawniczenia, że zechce zainwestować.

https://geoforum.pl/news/28270/slowo-o-stolecznej-reprywatyzacji

 

Bunt sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odsłonił przyłbicę i ukazał swoje prawdziwe oblicze. Portal „wPolityce” skomentował uchwałę podjętą przez kolegium tegoż sądu o niewydawaniu opinii w sprawie kandydatów na asesorów sądowych. Ma to oznaczać bunt wobec Krajowej Rady Sądownictwa, wobec reformy sądów, wobec Prawa i Sprawiedliwości, wobec rządu, a w rzeczywistości uderza w biednych asesorów. Komentarz sugeruje, że teraz zrozumiałe stają się orzeczenia WSA, które unieważniają kolejne decyzje Komisji weryfikacyjnej. Nie ma znaczenia jak Komisja uzasadnia swoją decyzję, sąd uwali każdą, bo nie lubi Komisji, którą powołał reżimowy rząd, czyhający na niezawisłość sędziowską. A tak naprawdę ten sąd ma na sumieniu wiele grzechów reprywatyzacyjnych. Ci sami sędziowie, którzy dzisiaj wyrokują w sprawach udokumentowanych przez Komisję, wcześniej uważali, że gmach CBŚP na Okrzei należy się Markowi Mossakowskiemu, bo kupił od p. Schiffersa, właściciela przedwojennej fabryki platerów, roszczenia do tej nieruchomości. Miał 3 lata, kiedy zmarł pan Schiffers, a on już wiedział, że to będzie interes. No to jak, skoro był tak genialnym dzieckiem, nie oddać mu z powrotem Nabielaka i Otwockiej?

https://wpolityce.pl/polityka/476972-szokujaca-uchwala-sedziow-wsa-w-tle-wyroki-tsue-i-sn

 

Mniej eksmisji?

Statystyki raczej nie kłamią. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, opartych na badaniach GUS, liczba wykonywanych eksmisji od niedawna zaczęła znacząco spadać. W 2017 r. chyba po raz pierwszy od słynnej ustawy Blidy komornicy mieli mniej pracy, a w 2018 r. znów zanotowano spadek. Mniej ważne są gołe cyfry, zaskakujące jest, jak się rozkładały te eksmisje w zależności od statusu mieszkań. I tak – najmniej jest eksmisji z lokali własnościowych – 1 wykonany wyrok na 10 tys. mieszkań, a ze spółdzielczych – 4. W dalszej kolejności są TBS-y z 12 eksmisjami na 10 tys. mieszkań. Czwarte miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje Skarb Państwa, który wyrzucał ze „swoich” mieszkań 30 rodzin. Następne miejsce zajmują mieszkania zakładowe – 43 eksmisje, ale największymi czyścicielami okazały się gminy, które wiodą prym w tym rankingu – 49 eksmisji. I nie jest to wina najemców, ale polityki Państwa, które nie chce/nie potrafi gospodarować majątkiem, jaki został mu powierzony i najchętniej pozbyłby się wszystkich lokatorów, którym na co dzień daje do zrozumienia, że są darmozjadami, mimo wysokich czynszów, zazwyczaj nieadekwatnych do wartości najmowanych mieszkań, bez centralnego ogrzewania, ze wspólnymi toaletami. Tak to jest, kiedy mieszkania nie służą do mieszkania, tylko do spekulacji.

https://forsal.pl/artykuly/1443655,polacy-coraz-rzadziej-traca-dach-nad-glowa-spada-liczba-eksmisji.html?fbclid=IwAR2L-f0_o-fXtVlFpYcfXQ5I6gSejdggNWi5HDLfGGHA-EFcqaGWm58JJWQ

 

11.12.2019.

Tylko przekroczył zwykły zarząd

Wyłamał drzwi i wprowadził do wolnego pokoju sublokatora. Dwa inne pokoje dostały tylko numerki, co ma oznaczać, że czekają na kolejnych sublokatorów, a drzwi zewnętrznych nie ma jak zamknąć, bo zostały wstawione w nowym miejscu, gdzie się nie domykają z powodu wbudowanej szafy wnękowej. Tak mają spędzić święta Anna Witkowska, jej 95-letnia mama poruszająca się przy pomocy balkoniku i rok starsza ciotka, cierpiąca na demencję. A wszystko przez to, że pani Witkowska jest współwłaścicielką domu. Drugą współwłaścicielką jest jej córka, która zarząd nad swoim majątkiem powierzyła mężowi. I to właśnie mąż, czyli zięć pani Witkowskiej, organizuje życie kobietom i twierdzi, że mu wolno, bo sąd uznał, że jako zarządca ma prawo przekroczyć zwykły zarząd. I o co chodzi? Tylko przekroczył, bo miał powód, bo kobiety nie zapewniają mu godziwego zysku. W takich momentach przypominają mi się kuratorzy nieboszczyków, którym sądy również zezwalały na przekraczanie zwykłego zarządu i to był złoty interes. Tu interes będzie, gdy kobiety doprowadzone do ostateczności zostawią swój dom. Straszne czasy nastały, gdy domy mają dla niektórych większą wartość niż życie ludzkie. Poniżej dwa linki: pierwszy do Gazety Wyborczej, ale obawiam się, że przeczytać można tylko za pieniądze, w drugim natomiast jest to samo, tylko za darmo.

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25499112,swieta-w-domu-bez-drzwi.html?fbclid=IwAR0JTFdXJOWZUtfOumoCDCVs_AArweJtn1GN7LX5KEL52b95ao5wDzvAYfU

https://justpaste.it/76wjt

 

Powrót szkoły-symbolu złodziejskiej reprywatyzacji

Pierwsze faktyczne zwycięstwo Komisji weryfikacyjnej to powrót szkoły na Twardą, skąd handlarz roszczeniami, Maciej M., wespół z urzędnikami magistratu wygonił na peryferia stolicy najlepsze w Warszawie gimnazjum, bo zamierzał stawiać tam kolejne szklane wieżowce. Skandal wokół tej reprywatyzacji sprawił, że Miasto, o dziwo! zaraz po decyzji Komisji przejęło opuszczony budynek szkoły i zapowiedziało, że to miejsce ma nadal służyć edukacji dzieci. Przeniesione gimnazjum, w które przez błędną decyzję musiano wpompować mnóstwo pieniędzy, ma nadal pozostać na Służewcu, natomiast na Twardej powstanie najnowocześniejsza szkoła i przedszkole dla dzieci niedosłyszących, które uczą się dzisiaj w placówce na Zakroczymskiej. Właśnie trwa remont, który ma się zakończyć przed wrześniem.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25499334,szkola-symbol-reprywatyzacji-szykuje-sie-na-powrot-uczniow.html

 

O awarii magistrali ciepłowniczej i centralnym ogrzewaniu

Zimna woda w kranach, zimne kaloryfery i paraliż komunikacyjny w całej stolicy. To były skutki gejzeru, jaki wystrzelił na Mokotowie wskutek awarii sieci ciepłowniczej. Temat numer jeden w programie O tym się mówi, a w nim udział wzięli m. in. Jan Śpiewak jako ekspert i działaczki lokatorskie Joanna Rońda i Luiza Podedworny. Jan Śpiewak skupił się na tragicznych skutkach sprzedaży francuskiej firmie kury, która znosi złote jaja, bo jest jedynym dostarczycielem ciepła do domów. Z kolei Asia i Luiza mówiły o kosztach ogrzewania w domach, które nie są podłączone do sieci co. Po programie Asia bardzo się denerwowała, że z jej wypowiedzi można by odczytać, że sezon grzewczy w mieszkaniu na Polnej to koszt tysiąca złotych. To byłoby życie jak w Madrycie, ale wcale tak nie wyszło. Trzeba być tępakiem, żeby w ten sposób zrozumieć tę wypowiedź. Koszt utrzymania zimą mieszkania, w którym nie ma centralnego ogrzewania, a są to na ogół mieszkania komunalne, jest dużo wyższy niż ekskluzywnego penthausu, co zresztą za chwilę potwierdziła Luiza, podając ile ona płaci miesięcznie za prąd, którym musi się dogrzewać.

https://www.tvp.info/45490105/11122019-1837/o-tym-sie-mowi,odc-36?fbclid=IwAR3Rz-QL3LJLOdBXchubpRS4PjVIHE7dx8l7FYypTrPhooN3oY770Xl3v7I

 

12.12.2019.

W Wołominie też czyszczą kamienice

Warszawska moda na czyszczenie  kamienic przeniosła się na obrzeża stolicy, gdzie nie było dekretu Bieruta i gdzie mieszkańcy nie mają żadnych szans, żeby się bronić. Policja nie reaguje, prokuratury nie widzą czynów zabronionych w tym, że pod nieobecność lokatora tzw. właściciel wchodzi do niego z ekipą i rozwala ściany. W kranach posucha, kaloryfery zimne, a wszyscy są bezradni. Policja twierdzi, że właściciel wszystko może, prokuratura nie dopatruje się czynów zabronionych, a gmina, która niegdyś podpisywała umowy z mieszkańcami umywa ręce, bo to własność prywatna. Nieprawda! Policja i prokuratura mogą użyć art. 190a kk, a gmina, która pozbyła się nieruchomości, oddając ją czy sprzedając też ma możliwość zapobiec nękaniu. Jeśli nowy właściciel nie przestrzega zasad współżycia społecznego, obowiązujących w rzekomo cywilizowanym kraju, można go pozbawić własności. Tym bardziej, że pozostawieni mieszkańcy podpisywali kiedyś umowy najmu z gminą, która dzisiaj nie poczuwa się do odpowiedzialności za ich los, ale przecież nie rozwiązano tych umów i gmina ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo tych ludzi. Tym bardziej, że pobiera od nich czynsze.

https://www.se.pl/warszawa/spie-j-wlasciciel-kamienicy-odcina-im-wode-ogrzewanie-burzy-sciany-koszmar-mieszkancow-wolomina-aa-e76C-xY8i-Epai.html?fbclid=IwAR1STnuAWaq5nGrjpGbgBCNOiIcf3M-pSe0AeKvUj6j0eSlmHS2RZ-gSdpI

 

13.12.2019.

Jan Śpiewak przegrał z Bogumiłą Ćwiąkalską

Tym razem sąd poszedł o jeden wyrok za daleko. I to w dodatku 13 grudnia! Takiej burzy, jaka się rozpętała po ogłoszeniu, że Jan Śpiewak jest winny naruszenia dobrego imienia Bogumiły Ćwiąkalskiej Górnikowskiej nikt nie przewidział. W tym procesie karnym, wytoczonym z prywatnego oskarżenia, co samo w sobie jest kuriozum, bo od oskarżania przed sądem we wszystkich innych procesach może być wyłącznie prokurator, jeśli ktoś miał zasiąść na ławie oskarżonych to raczej kuratorka nieboszczyka, nie zaś człowiek, który bezinteresownie całą aferę zbadał i ujawnił. Ten wyrok, pokazujący, że dla sądu liczy się przede wszystkim wspólny interes koterii w togach unaocznił politykom z prawa, lewa i ze środka, że nasze sądy wymagają natychmiastowej, głębokiej reformy.

https://www.tvp.info/45776010/jan-spiewak-przegral-proces-o-znieslawienie-nie-zamierzam-wykonywac-wyroku

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2421394,Afera-reprywatyzacyjna-Jan-Spiewak-uznany-za-winnego

https://nczas.com/2019/12/13/pilne-jan-spiewak-skazany-przegralem-sad-uczynil-mnie-kryminalista-video/

https://www.polskieradio24.pl/321/5925/Artykul/2422174,Spiewak-dzialanie-sadow-przypomina-sytuacje-z-panstw-autorytarnych

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/spiewak-dla-onetu-ten-wyrok-to-wypowiedzenie-wojny-spoleczenstwu/elcvmrg?utm_source=www.facebook.com_viasg_warszawa&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jan-spiewak-skazany-komentarz-bogumily-gornikowskiejj-corki-cwiakalskiego/0mvl39s?utm_source=www.aferareprywatyzacyjna.pl_viasg_warszawa&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://tysol.pl/a41007-Jan-Spiewak-Cos-nieprawdopodobnego-Sady-sciagaja-nas-w-strone-Bialorusi

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-13/jan-spiewak-prawomocnie-skazany/

 

14.12.2019.

Utylizacja bezdomnych

Wyjątkową niespodziankę tuż przed świętami Bożego Narodzenia przygotowały władze Częstochowy personelowi i podopiecznym z najstarszego schroniska dla bezdomnych w tym mieście, które jest symbolem celebrowania wartości chrześcijańskich. Od nowego roku placówka zostanie zlikwidowana, a bezdomni mają się wynieść do Bełchatowa. Takie to chrześcijaństwo i taka demokracja. Wstrząsający tekst, a w nim wzruszające wypowiedzi ks. Marka Batora, dyrektora częstochowskiego Caritasu.

http://czestochowskie24.pl/czestochowa/poczatek-likwidacji-czestochowy-bezdomni-wyrzuceni-z-miasta/?fbclid=IwAR0XwT8KP45WxtkRecLJ2mv6ofPZhaQjzO8kyrkPV1UD1gDpVjes95i5n4Q

 

Głośno o wyroku na Jana Śpiewaka

Głos w sprawie skandalicznego wyroku, jaki zapadł w rocznicę stanu wojennego na Jana Śpiewaka, który od niedawna jest dziennikarzem redakcji Wprost, zabrał nie tylko premier i prezydent, ale też Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Już wcześniej, na etapie procesu, Centrum Monitoringu Wolności Prasy dołączyło do akt sprawy swoją opinię, domagając się wyroku uniewinniającego. Post factum wydano opinię:  „wyrok skazujący w niniejszej sprawie stanowi tzw. SLAPP (strategic lawsuit against public participation), tzn. akcję procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie zarówno Jana Śpiewaka, jak i innych społeczników lub dziennikarzy, do podejmowania tematyki nieprawidłowości przy reprywatyzacji gruntów warszawskich. Skazanie Jana Śpiewaka powoduje zatem tzw. efekt mrożący – ocenia Jolanta Hajdasz w swojej opinii”.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jan-spiewak-skazany-za-znieslawienie-protest-cmwp-tlumienie-krytyki-efekt-mrozacy

Dzisiaj, zamiast pobić — pozwą

 

15.12.2019.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem

Bardzo ładny gest, ale też znaczący. Andrzej Duda w niedzielę wieczorem zaprosił Jana Śpiewaka na rozmowę. Rozmawiano nie tylko o prawomocnym, skazującym wyroku na aktywistę społecznego, ale z tego o czym Jan mówił publicznie, także o reprywatyzacji w Warszawie i Krakowie. I było to dużym zaskoczeniem dla społecznika, bo okazało się, że prezydent ma dużo większą wiedzę na ten temat, niż można by się spodziewać.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1444672,spotkanie-duda-spiewak-sytuacja-prawna-historia-kamienicy-ul-joteyki.html

https://wiadomosci.wp.pl/jan-spiewak-skazany-prezydent-andrzej-duda-spotkal-sie-z-miejskim-aktywista-6457087735662209a

https://www.dorzeczy.pl/kraj/123620/bedzie-ulaskawienie-andrzej-duda-spotkal-sie-z-janem-spiewakiem.html

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25516523,prezydent-duda-spotkal-sie-z-janem-spiewakiem-bedzie-ulaskawienie.html

https://www.salon24.pl/newsroom/1006372,andrzej-duda-spotkal-sie-z-janem-spiewakiem-prezydent-ulaskawi-miejskiego-aktywiste?fbclid=IwAR3GF6FwtnHTizFQrMkIdvlCRpmvmd75A1bmkYvWo8T9snlcFbsbB21Mryo

 

Śpiewak o demonstracjach w sprawie wolnych sądów

Zaraz po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego Jan Śpiewak pojechał do studia TVP, gdzie był gościem programu Strefa starcia i komentował nie tylko swój wyrok, ale też udział w demonstracjach w obronie wolnych sądów, w jakich brał udział przed dwoma laty. Świetna rozmowa, którą oglądałam na żywo, niestety, tutaj tylko kawałek, ale w streszczeniu programu więcej informacji. Za to poniżej całość rozmowy z Janem w redakcji Rzeczpospolitej, gdzie był łapany za słówka i atakowany, ale świetnie sobie poradził.

https://tvp.info/45807868/spiewak-o-demonstracji-wolne-sady-teraz-bym-jej-nie-organizowal

16.12.2019.

Spór prawników o wyrok Jana Śpiewaka

Na łamach oko.press dyskurs między adwokatami na temat procesu o zniesławienie, jaki Bogumiła Ćwiąkalska Górnikowska wytoczyła Janowi Śpiewakowi. Podczas gdy mec. Jarosław Cholewa, nie znając akt sprawy, która toczyła się za zamkniętymi drzwiami jako ściśle tajna łamane przez poufna, próbuje usprawiedliwić nieakceptowalny wyrok, to obrońca oskarżonego, który występował w procesie pro bono, mec. Krzysztof Nowiński czarno na białym wyjaśnia, jakie błędy zostały popełnione przez wysoki sąd, działający z niskich pobudek, w imię obrony interesów kasty.

https://oko.press/sprawa-spiewaka-piec-odpowiedzi/?fbclid=IwAR0ne0RSkUNhfTL4-kf5L-hOwhTcAAfGPmtsAV2Nv8vKTH6Id5RgSSNEheM

https://oko.press/obronca-spiewaka-polemizuje-zle-powolany-kurator-niepotrzebne-utajnienie-nieuzasadniony-zarzut/?fbclid=IwAR1yTTsoxWNHIqrzY80O6MRyDsgUZYnh_KCav8URnw1Bmyb-542wRE3xHAc

 

Głos obrońców wolnych sądów

Nie wszystkim podobała się fala oburzenia w związku z wyrokiem o zniesławienie mec. Bogumiły Ćwiąkalskiej Górnikowskiej. Gazeta Wyborcza zarzuca Janowi Śpiewakowi niewyparzony język i daje do zrozumienia, że sobie zasłużył na wyrok oraz 21 innych procesów.. Przy okazji przykłada demonstrantom z partii Razem, którzy przed Sądem Okręgowym domagali się ujawnienia uzasadnienia wyroku. Według obrońców elit i sądów  to normalne, że sąd utajnia uzasadnienie wyroku. A z kolei córka Jolanty Brzeskiej ma za złe, że dla niej jakoś prezydent nie znalazł czasu. A dlaczego miałby znaleźć? Potem jeszcze włączył się mec. Roman Giertych, który widziałby Śpiewaka z miotłą, jak sprząta ulice. A na dodatek jeszcze ojciec chrzestny, niestety, prawdziwy. Tak to już jest z dobrymi uczynkami, a ujawnienie przekrętu z Joteyki 13 do nich się zalicza, każdy musi zostać ukarany.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25515045,peany-premiera-mateusza-morawieckiego-na-czesc-jana-spiewaka.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25520368,corka-jolanty-brzeskiej-o-spotkaniu-dudy-ze-spiewakiem-jakos.html

https://wpolityce.pl/polityka/478337-spiewak-do-giertycha-lagodny-pan-jak-na-wszechpolaka?fbclid=IwAR0Sod6WXvvM5hFV61i1IRNWNQqhpcRI9yAnFYSg5GmMwCnX6mPWMUGGqEk

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-13/spiewak-doprowadza-mnie-do-szewskiej-pasji-swoja-glupota/

 

17.12.2019.

Decyzja w sprawie Dąbrowskiego 18

Pod tym adresem mieszkałam ćwierć wieku. Na ostatnim posiedzeniu niejawnym Komisji weryfikacyjnej wydano decyzję, której bardzo się bałam, bo dotyczyła domu, w którym został kawał mojego życia. Tymczasem wydaje mi się, że jest to jedna z rozsądniejszych decyzji. Stwierdzono, że zwrot nieruchomości nastąpił z naruszeniem prawa, bowiem ani właściciel, ani spadkobiercy nigdy nie mieszkali w tej kamienicy, więc nie mogła być spełniona przesłanka posiadania. Ponadto zauważono, że wydanie decyzji doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym i na tych podstawach unieważniono decyzję z 2002 r.. Fakt. Wszystkie rodziny, którym nie udało się wykupić swoich mieszkań od gminy zostały wywalone na bruk, bez żadnych lokali zamiennych czy socjalnych. Mam nadzieję, że ta decyzja będzie oznaczała początek końca mojej walki, która trwa już 12 lat. Mam nadzieję, że to będzie pierwsza decyzja, której nikt nie zaskarży, bo nie bardzo są po temu powody. Miasto nie ma żadnego interesu prawnego, bo zaszły nieodwracalne skutki prawne i nie ma szans, by chociaż jedna piwnica wróciła do zasobu komunalnego. W dodatku decyzji zwrotowej nie podpisywała Hanna Gronkiewicz Waltz, więc nie ma po co udowadniać, że była ona prawidłowa. Beneficjent decyzji nie żyje, a jego spadkobiercy też nie mają żadnego interesu, bo na nikogo nie zostały nałożone kary, ani nie żądano zwrotu pieniędzy za sprzedane lokale. Czas pokaże, czy wszystkie strony zainteresowane reprywatyzacją Dąbrowskiego 18 są równie zadowolone z tego salomonowego rozstrzygnięcia.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-afera-reprywatyzacyjna-w-warszawie/aktualnosci/news-szef-komisji-weryfikacyjnej-przyznalismy-lokatorom-blisko-38,nId,4096793

https://www.pscp.tv/w/1MnxnEEpeqBJO?t=8m52s&fbclid=IwAR2NKKQWCLadEGArwrzQo2JtImHW6rjyJBEkKGTOMVEGYIVdiaHL_bgJ3j8

 

!8.12.2019.

Odtajnić materiał dowodowy procesu Jana Śpiewaka

I znowu dzień pod znakiem Jana Śpiewaka. Skazany Śpiewak zapowiada, że zrobi wszystko, by dokumentacja procesu została odtajniona. W odpowiedzi sąd organizuje konferencję, na której wyjaśnia, że nie może odtajnić i jest to zgodne z kodeksem postępowania karnego. A ludzie wiedzą swoje – utajnili, bo wstyd im się przyznać jak nakłamali. Natomiast na portalu Petycje online Marcin Dzierżanowski, redaktor naczelny tygodnika Wprost, zamieścił „Apel do Prezydenta RP o ułaskawienie Jana Śpiewaka”, który podpisało ponad 1700 osób.

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/615832,jan-spiewak-znieslawienie-wyrok-sad-faszyzm-sedziowie-reprywatyzacja.html

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/615882,sad-jawnosc-uzasadnienie-wyroku-spiewak-kpk.html

https://www.petycjeonline.com/signatures.php?tunnus=apel_do_prezydenta_rp_o_uaskawienie_jana_piewaka&page_number=68&num_rows=10&uv=19215585

 

Jan Śpiewak o polityce warszawskiego Ratusza

Tym razem nie o swoich procesach, ale o tych, które rozgrywają się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, gdzie Ratusz zaskarża korzystne dla siebie decyzje Komisji Weryfikacyjnej. Jan Śpiewak jest uczestnikiem tych procesów i nadziwić się nie może postawie przede wszystkim wiceprezydenta, Pawła Rabieja, który jako członek Komisji głosował za decyzjami, a teraz przestały mu się one podobać, czyli był za, a jest przeciw. Obserwacje z sądu aktywisty społecznego to przestroga przed polityką Rafała Trzaskowskiego, bo widać, że ma on na celu powrót do stolicy mafii reprywatyzacyjnej.

https://www.rp.pl/Reprywatyzacja-w-Warszawie/191219319-Spiewak-Trzaskowski-otwiera-droge-do-tego-zeby-mafia-reprywatyzacyjna-wrocila-do-Warszawy.html

 

Adam Zieliński o skazywaniu za mówienie prawdy

W poranku Radia Dla Ciebie Adam Zieliński, prawnik, członek Komisji weryfikacyjnej, mówi o artykule 212 kodeksu karnego, z którego skorzystała Bogumiła Górnikowska oskarżając Jana Śpiewaka. Artykuł wielokrotnie krytykowany w Sejmie przez polityków wszystkich opcji, już dawno miał być wycofany jako relikt minionej epoki. Bo w sprawach karnych oskarżycielem co do zasady jest prokurator. Dla obrażonych czy faktycznie zniesławionych przez dziennikarzy czy działaczy społecznych, dostępna jest ścieżka cywilna, na której można odzyskać dobre imię i uzyskać gratyfikację. Nie trzeba grozić więzieniem, zwłaszcza w sytuacji, gdzie dobre imię zostało nadszarpnięte nie tyle przez ujawnienie niechlubnych fragmentów życiorysu, ile przez fakt uczestnictwa w skandalicznym procederze, jak to ma miejsce, gdy prawnik podejmuje się kurateli nad majątkiem nieboszczyka.

Adam Zieliński: aktywiści nie powinni odpowiadać karnie

 

19.12.2019.

Jeszcze o wyroku na Jana Śpiewaka

Program Alarm, w którym też wsadzam swoje trzy grosze, ale pragnę zwrócić uwagę na wypowiedzi p. Zbigniewa Września, który mieszka na Joteyki 12, przeżył ten najazd Hunów, czyli rzeszy pełnomocników i kuratorki i doczekał czasów, gdy jedyny człowiek, który pomagał jemu i jego sąsiadom został skazany jak zwykły kryminalista. Na uwagę zasługuje też postawa sędziów, których próbowano odsłuchać w tej sprawie, ale ci nadzwyczajni ludzie z motłochem nie rozmawiają i wyrzucili za drzwi ekipę telewizyjną.

https://vod.tvp.pl/video/alarm,19122019,45717233?fbclid=IwAR2q69bE7KXcWMD6Wsxolk0YofF3YC5tX9fpQ3rEuDO3NAhXZs3Oepzg4xg

 

20.12.2019.

Trzaskowski mister uniwersum

Co tam warszawskie fekalia, płynące do Szwecji, co tam idiotyczna podwyżka śmieciowa, liczona od powierzchni mieszkania, a nie od ilości śmiecących osób, co tam afera z łapówkami od deweloperów, czy awaria sieci ciepłowniczej, która sparaliżowała całe miasto. Nawet to, że z obietnic przedwyborczych nic nie zostało nie przeszkadza warszawiakom podziwiać swojego prezydenta. W przeprowadzanym rokrocznie sondażu Barometr Warszawski Rafał Trzaskowski uzyskał w tym roku rekordowy wynik – aż 76 proc. ankietowanych pozytywnie go oceniło jako gospodarza stolicy. To absolutny rekord, który dotychczas dzierżyła królowa warszawskich slumsów, Hanna Gronkiewicz Waltz, która tuż przed wybuchem afery reprywatyzacyjnej miała 75-procentowy wynik. Kiedy jednak przychodzi do analizy odpowiedzi na szczegółowe pytania, to widać, że ankietowanych nie interesuje co się dzieje za drzwiami ich kupionego na kredyt mieszkania. Takiego gospodarza wybraliście, na jakiego zasługujecie. Większości wystarczy, że ten pan ładnie się uśmiecha.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25529727,rekordowe-poparcie-dla-trzaskowskiego-w-miejskim-sondazu-ale.html

 

Skazani na bezdomność

Wstrząsająca opowieść o pani Danucie, która od 20 lat mieszka w altance, bez prądu i bieżącej wody, a wraz z nią trzy koty, które stanowią całą jej rodzinę. Pani Danuta od lat starała się o jakiekolwiek mieszkanie komunalne, ale ponieważ nigdzie nie jest zameldowana i nie ma adresu, więc mieszkania nie ma i nie będzie. Ostatni wniosek składała rok temu, już w trakcie leczenia choroby nowotworowej – osadzony na kości rak nasady nosa. To jakaś paranoja, ale przerabiamy to ostatnio z ofiarami reprywatyzacji, a więc tzw. lokatorkami wrażliwymi, panią Grażyną i Teresą, od których wydziały lokalowe domagają się udokumentowania powierzchni mieszkalnej, jaką zajmują, a że nie mają co podać, bo nigdzie nie mieszkają na stałe, to ich wnioski spotykają się z odmową. Jedyne, co miała do zaoferowania pani Danucie tzw. opieka społeczna, to noclegownia, gdzie z kotami nie przyjmują, a bez kotów kobieta się nigdzie nie ruszy. We Wrocławiu, gdzie mieszka pani Danuta ruszyła społeczna pomoc dla kobiety i jej menażerii. Taka prawdziwa, nie instytucjonalna, po której nie ma się czego spodziewać. I to jest jedyne optymistyczne w tej strasznej historii. Są jeszcze ludzie  wrażliwi i chętni do pomocy. Ciekawe, że akcja pomocowa zrodziła się na społecznościowym profilu miłośników zwierząt.

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25520582,walczaca-z-rakiem-pani-danuta-mieszka-w-altance-na-dzialce.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR3IGsdw8Em5MKiZ1S4AckFTFU57PQzRFa_GX_n5CAr7_M3oCVDzK7eCyWE

 

21.12.2019.

Radykalny Paweł Rabiej

Siedział cichutko jak mysz pod miotłą, kiedy zasiadał w Komisji weryfikującej warszawską reprywatyzację, nie czytał dokumentów, nie zadawał pytań świadkom, nie udzielał się medialnie i nagle, po roku na etacie wiceprezydenta Warszawy w Pawle Rabieju obudził się lew. Żąda dla swojego kolegi z Komisji, obecnie jej przewodniczącego, Sebastiana Kalety, Zbigniewa Ziobro, „herszta Jarosława Kaczyńskiego” i kilku innych osób trybunału na wzór norymberskiego, czyli śmierć przez powieszenie lub rozstrzelanie, ewentualnie złagodzenie kary do dożywocia. W dodatku potrafi to uzasadnić. „Zbrodnie przeciwko konstytucji, wolności czy sądom należy dziś sądzić jak zbrodnie przeciwko ludzkości” – powiedział, a jeszcze niedawno wydawał się taki łagodny na tle tęczy. Ciekawa metamorfoza.

https://wiadomosci.wp.pl/pawel-rabiej-uderza-w-pis-potrzebny-trybunal-norymberski-6459008694335105a

 

23.12.2019.

Jan  Śpiewak złożył wniosek o ułaskawienie

Ufff! Wniosek do Prezydenta RP o ułaskawienie złożony!

https://www.wprost.pl/polityka/10283715/jan-spiewak-zlozyl-wniosek-o-prezydenckie-ulaskawienie-prosi-tez-o-ustawe-reprywatyzacyjna.html

 

Zapowiedź ustawy reprywatyzacyjnej

Niejako pod choinkę poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zapowiedział w programie radiowym, że w tej kadencji na pewno dojdzie do uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Nie sprecyzował czy procedowana będzie ustawa przygotowana przez Patryka Jakiego, czy prawica przygotowała nowy projekt. W programie wzięła też udział Julia Zimmermann z partii Razem, krytycznie odnosząc się do efektów pracy Komisji weryfikacyjnej. O ile dobrze pamiętam, partia Razem też ma gotowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej i na pewno jest gotowa do merytorycznej dyskusji nad uregulowaniem i zamknięciem na zawsze rozdziału roszczeń.

https://polskieradio24.pl/130/8356/Artykul/2426696,Janusz-Kowalski-w-tej-kadencji-bedziemy-procedowac-ustawe-reprywatyzacyjna

 

Archiwalia

Wyrok za ujawnienie prawdy

Jan Śpiewak nie jest pierwszym skazanym za mówienie prawdy o oszukańczych metodach działania osób zamieszanych w złodziejskie procedery obrotu nieruchomościami. Znana łódzka działaczka Agnieszka Wojciechowska von Heukelom w lipcu ubiegłego roku została skazana prawomocnym wyrokiem za ujawnienie nadużyć w spółdzielni mieszkaniowej, sięgających ponad 100 mln zł, czym poczuł się dotknięty syndyk masy upadłościowej i wytoczył jej proces. W pierwszej instancji przegrał, ale w wyniku apelacji to Agnieszka stała się jedyną winną gigantycznej afery. Agnieszka nie była tak zdeterminowana jak Jan i zapłaciła nałożoną na nią grzywnę oraz pokryła koszty procesowe, ale do dziś nie jest w stanie pogodzić się z tym wyrokiem.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lodz/agnieszka-wojciechowska-von-heukelom-ukarana-za-znieslawienie-syndyka-spoldzielni/1q7vdf9

 

Jak to było z Joteyki i córką ministra

Przypomnienie reportażu Katarzyny Matuszewskiej  z cyklu exMISJA o reprywatyzacji kamienicy na Joteyki 13. Dramatyczne losy lokatorów aż prosiły się o prokuratora i proces karny. Czy mogliśmy jednak przypuszczać, że na ławie oskarżonych usiądzie człowiek, dzięki któremu karygodna reprywatyzacja wyszła z murów kamienicy i ujrzała światło dzienne? Nie tylko usiadł, ale został prawomocnie skazany.

https://vod.tvp.pl/video/eksmisja—reportaze-katarzyny-matuszewskiej,joteyki-13,37235583?fbclid=IwAR2J_wEpP2OlYAweFZJOA4lABjJRlZUoRPATqmSnuucPXBUroHXuYA_5Vf8