Osobisty przegląd prasy od 30.09 do 6.10.2019

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lokatora, ponadto pierwszy raz skazano kamienicznika, Robert Nowaczyk stracił robotę, Komisja unieważniła decyzje w sprawie Jeziorka Gocławskiego, a Michał Sobański pożalił się na Komisję.

 

30.09.2019.

Robert Nowaczyk ponownie zawieszony

„W praktyce dyscyplinarnej trudno znaleźć inną sprawę, w której tymczasowe zawieszenie adwokata w czynnościach zawodowych, byłoby bardziej uzasadnione niż w niniejszej” – mówił sędzia dyscyplinarny warszawskiej izby adwokackiej, mec. Jerzy Naumann. Orzeczenie o zakazie wykonywania zawodu przez mec. Roberta Nowaczyka nie jest prawomocne, ale jest natychmiast wykonalne. Służy mu jeszcze odwołanie do wyższej instancji i sądząc po składanych przez niego skargach na kolejne decyzje Komisji, zapewne ze swojego prawa skorzysta, bo prawo zawsze mu służyło do tego, by je wykorzystywać. Sam zainteresowany nie stawił się, ale był reprezentowany przez pełnomocnika, który przedstawił zwolnienie lekarskie stwierdzające, że Robert Nowaczyk nie jest w stanie wykonywać czynności zawodowych. No i ma, czego oczekiwał. Takie same zaświadczenia od lekarzy przedstawia w sądach jego wieloletni klient, Marek Mossakowski. Inspirują się nawzajem?

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2375137,Afera-reprywatyzacyjna-Sad-adwokacki-ponownie-zawiesil-mec-Roberta-N

https://niezalezna.pl/290327-adwokat-od-reprywatyzacji-zawieszony

https://www.rp.pl/Adwokaci/309289964-Robert-Nowaczyk-znowu-adwokatem-niewykonujacym-zawodu.html

 

1.10.2019.

Ciemna strona o sytuacji na Nowogrodzkiej 6a

Po sześciu latach remontu, podczas którego ściany pękały, a w sufitach powstawały dziury na wylot do mieszkań piętro wyżej, urzędnicy z Wydziału Lokalowego Warszawa Śródmieście stwierdzili, że kamienicy grozi katastrofa budowlana i kazali lokatorom ocalałym z czystki etnicznej, prowadzonej przez firmę Jowisz, wynosić się do końca września. Sprawę opisywałam w tekście Bilans jednego dyżuru. Wszystko wskazuje na to, że miejscy urzędnicy postanowili wykurzyć tę resztkę mieszkańców, których Jowisz nie zdołał się pozbyć. Bo właściciele, którzy kupili swoje mieszkania od miasta jeszcze przed reprywatyzacją mogą czuć się bezpiecznie. Im katastrofa nie grozi. Duża część programu Ciemna strona Anny Marii Żurek poświęcona jest sytuacji lokatorów Nowogrodzkiej 6a. Ponadto optymistyczne wieści z Serockiej, gdzie lokatorzy cieszą się z podłączenia ich domu do sieci co. To była wielka walka i wielka sprawa!

https://warszawa.tvp.pl/44637570/01102019 

 

Nieważny zwrot działek przy Jeziorku Gocławskim

I znowu Komisja wyciągnęła z szafy Ratusza kolejnego trupa, któremu wydano cenne działki wokół Jeziorka Gocławskiego, między ulicą gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego a al. Stanów Zjednoczonych. Dziś na tym terenie znajduje się wielkie osiedle deweloperskie. Otóż w całym procesie reprywatyzacyjnym Natalia Wolfram, jedna z przedwojennych współwłaścicielek tych terenów była reprezentowana przez kuratora, który miał obowiązek zabezpieczyć jej interesy, ale też ją odnaleźć, bo występowała jako osoba nieznana z miejsca pobytu. To społecznicy ją odnaleźli, na cmentarzu ewangelickim, gdzie od ćwierć wieku spoczywa w grobie rodzinnym obok rodziców i dziadków głównego beneficjenta decyzji zwrotowej. I choć on się tym grobem opiekuje, to nie miał pojęcia, że leży w nim ciotka, dla której ustanowiono kuratora. W sprawie tej reprywatyzacji było jawne posiedzenie Komisji, na którym zeznawała pani kurator i nie miała sobie nic do zarzucenia. Do jej obowiązków należało zabezpieczenie interesów Natalii Wolfram i ona je zabezpieczyła. Pieniądze, które po sprzedaży działek należały się nieboszczce, są w depozycie sądowym i dzięki staraniom pani kurator to jest dzisiaj naprawdę bardzo zamożna kobieta. Brzmi jak dowcip z kiepskiej czarnej komedii, a mówiąc poważnie – pani Wolfram zmarła bezpotomnie i jej udziały należały się Skarbowi Państwa, a cała szopka z jej poszukiwaniem miała na celu ukrycie tego faktu.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-afera-reprywatyzacyjna-w-warszawie/aktualnosci/news-komisja-weryfikacyjna-stwierdzila-niewaznosc-zwrotu-dzialek-,nId,3233533

https://warszawa.tvp.pl/44637636/01102019

 

2.10.2019.

Sondaż o praworządności

Interia opublikowała sondaż, jaki przeprowadził IBRiS 28 i 29 września, zadając respondentom telefonicznie pytanie: który z komitetów wyborczych może być gwarantem ochrony praworządności w Polsce. Aż jedna trzecia ankietowanych nie umiała wskazać żadnej siły politycznej, której by zależało na sprawiedliwym i prawym kraju. Największym zaufaniem w tej kwestii cieszy się jednak Prawo i Sprawiedliwość (29,3 proc.). Koalicja Obywatelska zebrała 20,5 proc. głosów.

https://dorzeczy.pl/kraj/115881/zaskakujacy-sondaz-pis-ma-powody-do-zadowolenia.html

 

4.10.2019.

Jak to z kamienicą Banasia było

Zagubione dokumenty, decyzje wydawane w podejrzanych okolicznościach, transakcje odstąpienia praw do nieruchomości w zamian za opiekę, skąd my to znamy? Muszę zgodzić się z posłem Robertem Kropiwnickim (fragment jego rozmowy z Sebastianem Kaletą w drugim linku), że prezes Najwyższej Izby Kontroli musi być poza wszelkimi podejrzeniami. Jak żona Cezara. A tu – pełna kompromitacja. Nie dość, że podejrzana reprywatyzacja, to pokoje wynajmowane na godziny, których pilnuje znany w Krakowie sutener.

https://www.money.pl/gospodarka/ciemne-karty-w-historii-kamienicy-banasia-przed-laty-zaginely-dokumenty-6431044191197313a.html?amp=1&__twitter_impression=true&fbclid=IwAR2NsqB-7ZVyEgX14OVO_vGcAqaiFJ9A9YozwCj1T0dpTT6Rr7xvKwUZyec

https://www.money.pl/gospodarka/afera-mariana-banasia-syn-szefa-nik-dostal-700-tys-zl-z-publicznych-pieniedzy-6431421996410497a.html

https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/pancerny-marian-i-pokoje-na-godziny-reportaz-superwizjera-w-tvn24,971093.html

 

Pierwszy wyrok skazujący dla kamienicznika

W Warszawie jeszcze się nie udało ukarać ani Mossakowskiego, ani Nowaczyka czy pań Kaszyckiej i Wierzbickiej za znęcanie się nad lokatorami przejętych przez nich kamienic. Za to w Poznaniu prokuratorzy doprowadzili przed sąd Piotra Burdzińskiego, który przed dwoma laty kupił kamienicę na ulicy Małeckiego w Poznaniu i uczynił mieszkającym w niej ludziom piekło na ziemi. Z sufitów lała się woda, z otworów wentylacyjnych sypały się tony pyłu i sadzy, gdy rozbijano kominy, a jednej z mieszkanek przebito dziurę z klatki schodowej do łazienki, czyniąc z niej toaletę publiczną. Prokurator żądał dla właściciela-czyściciela kary bezwzględnego więzienia. Sąd jednak, który przywykł do szacunku dla prawa własności i do niedawna twierdził, że właściciel wszystko może w swoim domu, jeszcze ma opory przed osądzaniem zasad współżycia społecznego. Orzekł jednak rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Dobre i to na początek. Kamienicznik ma ponadto zapłacić dziewięciu pokrzywdzonym osobom w sumie 75 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25271306,kamienicznik-piotr-burdzinski-skazany-sad-zdaje-sobie-sprawe.html

Poznań: Kamienicznik zastraszający lokatorów z Małeckiego skazany

 

5.10.2019.

Eksmisje z placu przyczep

Nagrodzony Pulitzerem wstrząsający reportaż Matthew Desmonda o życiu w przyczepach kempingowych, ustawionych na prywatnej działce w stanie Wisconsin. Są ich tysiące, stoją w równych rzędach, a początkowo przeznaczone były przede wszystkim dla ofiar krachu bankowego 2008 roku. Wszyscy mieszkańcy tego getta mają już za sobą upokorzenia eksmisji z własnych domów. Tylko w tym stanie co roku traci swój dom około 16 000 osób. Tu grozi im to samo, jeśli będą opóźniali się z płaceniem wcale niemałego czynszu. U nas też były pomysły tworzenia osiedli kontenerowych dla zadłużonych mieszkańców dużych aglomeracji, przeciwko czemu ostro protestowaliśmy. I słusznie, jak widać.

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25257512,kto-zarabia-na-biednych-czerpanie-zyskow-z-najbiedniejszego.html

 

Walka o parking

Asia z Polnej podesłała linka o problemie mieszkańców Targówka, którym zabrano parking. Nie ma w tym mieście miejsca ani dla ludzi, ani dla samochodów. O problemie mówi między innymi radny dzielnicy Targówek, Andrzej Grabowski, wielokrotnie wspierający nas w walce o godne życie.

https://warszawa.tvp.pl/44709176/05102019

 

Międzynarodowy Dzień Lokatora

Jak co roku, w pierwszą sobotę października w Warszawskim Stowarzyszeniu Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lokatora. Zwykle w tym dniu maszerowaliśmy przez miasto z transparentami, wyjącą syreną i skandowaliśmy nasze postulaty, a towarzyszyła nam policja. Tym razem postanowiliśmy świętować spokojnie i porozmawiać o naszych dokonaniach oraz czekających nas wyzwaniach. Zaprosiliśmy polityków, ale w gorączce przedwyborczej żaden nas nie zaszczycił obecnością. Ich strata. Piotr Ciszewski wyciągnął z naszej 14-letniej już historii co ciekawsze wydarzenia, były fragmenty filmów i zdjęcia, potem o reprywatyzacji mówił Jan Śpiewak, który w przeciwieństwie do polityków nie zlekceważył nas i przedstawił własną, oryginalną, opinię na temat reprywatyzacji. Po nim o swoich bojach z komornikami, lichwiarzami i innymi oszustami w sposób barwny opowiadał Piotr Ikonowicz. Nie było w tych wystąpieniach żadnej martyrologii, a wręcz przeciwnie – mnóstwo swady i humoru. Na yuotube można obejrzeć naszą debatę.

 

6.10.2019.

Michał Sobański, taki dobry pan i skrzywdzony

Na łamach „Rzeczpospolitej” Michał Sobański skarży się, jak to został okrutnie potraktowany przez Komisję, która odebrała mu kamienicę na Puławskiej. I porównuje działania Komisji weryfikacyjnej do działań władz komunistycznych z lat 40. A miał takie szczytne plany! Już znalazł kupców na dwa mieszkania, a za uzyskane tą drogą pieniądze zamierzał budować kościół. Jaśnie pan niech zostawi kościoły ojcu Rydzykowi i przestanie opowiadać bajki o swojej charytatywnej działalności na rzecz skoligaconych z nim arystokratów. To nie jest jedyna kamienica, którą odzyskał dla spadkobierców przedwojennych właścicieli, a chwilę potem stał się jej jedynym właścicielem, wyczyścił dom z żywego inwentarza i zaczął czerpać zyski. Kolekcja przejętych przez niego nieruchomości jest imponująca i pewnie wartością znacznie przekracza majątki uzyskane przez Stachurę i Nowaczyka razem wziętych.

https://www.rp.pl/Warszawa/310069948-Spor-o-kamienice-po-adiutancie-generala-Sikorskiego.html