Osobisty przegląd prasy 30.06-6.07.19.

Rozpoczął się sezon ogórkowy, ale reprywatyzacja, mimo zapewnień, że już się skończyła, ma się całkiem dobrze. Komisja obudziła się z powyborczego letargu, wybrano nowego jej członka, są zapowiedzi zintensyfikowania prac.

30.06.2019.

Ząbkowska otwarta, ale nieco zrujnowana

Praga szczyci się projektem „Otwarta Ząbkowska”, który zakłada, że ma to być wizytówka starej Pragi, z licznymi restauracjami, dniami otwartymi, podczas których ulica zamienia się w deptak. Stare kamienice zmieniają wystrój i bardzo pięknie. Najstarszy na Pradze murowany budynek przy ul. Ząbkowskiej 14 też doczekał się remontu. I to nie byle jakiego! Kamieniczka została dokładnie wybebeszona, a w skorupie urządzono eleganckie biura. Nordic House Deweloper nie naruszył prawa, bowiem budynek z 1866 r. nie doczekał się wpisu do rejestru zabytków i konserwator nie miał prawa ingerować w prace wewnątrz. Ale to nie wszystko. W obrysie działki powstał dodatkowy budynek, przy budowie którego prace były na tyle intensywne, że uszkodziły dwie sąsiednie kamienice i podwórko przy ulicy Brzeskiej, które było przez dewelopera używane jako składowisko materiałów budowlanych. Najbardziej ucierpiał budynek przy Ząbkowskiej 12. W starej, przedwojennej kamienicy popękały ściany i Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego orzekła, że budynek nie nadaje się do mieszkania. Kolejna grupa ludzi jest zmuszona do opuszczenia swoich domów. To się nazywa otwarta polityka. Drzwi otwarte na oścież, może ludzi wywieje.

Ząbkowska 12 do wysiedlenia z powodu zaniedbań Dzielnicy

2.07.2019.

Korupcja w warszawskich wodociągach

Ustawianie przetargów i łapówkarstwo to chyba norma w warszawskich spółkach miejskich. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek Wiesława M., dyrektora Pionu Wsparcia w MPWiK w Warszawie, podejrzanego o wzięcie łapówki od spółki ze Śląska, która realizuje inwestycje w stolicy. Razem z nim do aresztu trafiło dwóch śląskich przedsiębiorców. Przypomnę, że prezesami miejskich spółek są obecnie byli zastępcy Hanny Gronkiewicz Waltz. Do MPWiK trafił były wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, który m. in. odpowiadał za reprywatyzację.

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,trzy-osoby-podejrzewane-o-korupcje-przy-przetargach-dla-wodociagow,294516.html

https://www.se.pl/warszawa/cba-dyrektor-warszawskich-wodociagow-zatrzymany-wzial-kilkadziesiat-tysiecy-lapowki-aa-jjK3-AcUD-348o.html

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24954265,cba-zatrzymalo-dyrektora-jednego-z-wydzialow-warszawskich-wodociagow.html

 

Miasto przeciwko mieszkańcom

Ponad ćwierć wieku temu państwo Kwiatkowscy dostali przydział mieszkania na ul. Siennej. Nie na żadne apartamenty, tylko na kawalerkę, niespełna 30 metrów. Dostali klucze do mieszkania, zameldowali się, zamieszkali, urządzili je, inwestując pieniądze i serce. I nagle po latach okazuje się, że nie dopełniono wówczas obowiązków, nie wszystkie papiery zostały należycie złożone, a oni mieszkają bezumownie. Miasto wytoczyło im proces o eksmisję, ale go przegrało. Ludzie nigdy nie zalegali z czynszem, nie wadzili nikomu, o mieszkanie dbali. Sąd uznał, że przysługuje im lokal socjalny. W normalnym kraju mieszkanie, które zajmują tak długo, zostałoby natychmiast im przydzielone. Miasto jednak odwołało się od tego wyroku i chociaż samo zawiniło, nie podpisując w stosownym czasie umowy najmu, dalej upierało się, że pp. Kwiatkowscy muszą się wyprowadzić. Najlepiej na ulicę. Telewizyjny program powstał tuż przed apelacją, którą założyło miasto. Wyrok został ogłoszony w czwartek, 4 lipca. Apelacja została oddalona, a państwo Kwiatkowscy mają prawo do mieszkania! Czekamy na dalsze ruchy miasta i mamy nadzieję, że nie będzie dalszego mataczenia w celu wyczyszczenia z ludzi jeszcze jednego mieszkanka.

https://warszawa.tvp.pl/43316042/02072019

.

Berlin zamroził czynsze

Ponad 85 proc. berlińczyków nie widzi potrzeby kupowania mieszkań na własność, bo woli je wynajmować. Ale w Berlinie, podobnie jak w Warszawie, mieszkania stały się łatwym kąskiem dla wszelkiej maści spekulantów. Władze miasta podjęły już dwie uchwały, które mają przywrócić zdrowy rozsądek w polityce najmu lokali. Po pierwsze: zaczęło skupować puste mieszkania i przekształcać je w komunalne, a po drugie – zamroziło czynsze. Nie wolno przez najbliższe 5 lat podnosić cen wynajmu, a tam, gdzie dotychczasowa cena przekracza ustalone stawki, należy je obniżyć. Taka polityka miasta spotyka się z zarzutami, że jest to bezprawie, bo jak władze mogą ingerować w prywatne umowy cywilnoprawne. Chyba mogą, jeśli dostrzegą patologię. Brawo Berlin!

http://www.miasto2077.pl/berlin-zamrozil-ceny-mieszkan/?fbclid=IwAR157zwMuF34_U3SiMxJg2dDVkFZmWbh3HunzUDdBNpl9an_-zr0XrtIbn8

 

4.07.2019.

Nowy członek Komisji Weryfikacyjnej

Sejm na ostatnim posiedzeniu wybrał nowego członka Komisji Weryfikacyjnej. Miał nim zostać Jacek Ozdoba, ale w końcu zdecydowano się na Wiktora Klimuka, też radnego m. st. Warszawy, doktora prawa, wykładowcę na Uniwersytecie Warszawskim. Wakującym miejscem w składzie Komisji zasłaniano się, kiedy od dwóch miesięcy nie było żadnych posiedzeń, a jedyną aktywność Komisji można było zauważyć w Biuletynie Informacji Publicznej, kiedy anonsowano przesunięcia terminów rozstrzygnięć kolejnych adresów.

https://warszawa.onet.pl/nowy-czlonek-komisji-weryfikacyjnej-zajal-miejsce-patryka-jakiego/kzxe6fs

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/wiktor-klimiuk-nowym-czlonkiem-komisji-weryfikacyjnej,40412.html

 

Miasto przeciwko samotnym matkom

Najpierw rozwalili Bajkę, dom dla samotnych matek i ich dzieci, bo uznano, że to samowola budowlana. Teraz władze dzielnicy Białołęka uznały za samowolę kolejny dom, zajęty przez kobiety, które zostały zmuszone wraz z dziećmi uciekać przed przemocą. Stworzyły w nim w miarę ludzkie warunki i cieszą ich uśmiechnięte buzie dzieci, które wreszcie poczuły się bezpieczne. Podobno PINB uznał, że budynek zagraża bezpieczeństwu mieszkających w nim ludzi, ale nie było żadnej kontroli, nikt nie badał stanu technicznego. Stowarzyszenie „Wspólnymi siłami”, które w budynkach odziedziczonym po Monarze od 2005 r. prowadzi dom samotnej matki, wielokrotnie starało się o dzierżawę tego terenu, ale ich pisma pozostawały bez odpowiedzi. A tu przychodzi wiadomość, że kobiety mają zabrać dzieci i opuścić dom w ciągu dwóch tygodni. Dokąd mają pójść? Na ostatniej sesji Rady Miasta udało się odroczyć wyrok na matki i ich dzieci, ale to nie jest rozwiązanie. Zamiast przydzielać kobietom nowe mieszkania (których rzekomo nie ma) może bardziej opłacalne byłoby dofinansowanie stowarzyszenia i pomoc przy remoncie? Chyba że za plecami urzędników stoi jakiś deweloper, który upatrzył sobie to miejsce na budowę nowego osiedla. W tym mieście tak już jest, że interes dewelopera zawsze stoi przed interesem mieszkańców.

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,dom-samotnych-matek-to-samowola-urzednicy-kaza-im-sie-wyprowadzic,294572.html?fbclid=IwAR1LhSRz6PgogsEj3VG9FY1crgQq_1J5OHK6RjIox93H4hLJUF_qJZXnpwI

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24963626,nie-mam-pieniedzy-rodziny-gdzie-mam-sie-podziac-emocjonalne.html

 

Dalsze aresztowania w związku z korupcją w warszawskich wodociągach

Dwie kolejne osoby podejrzane o wręczanie łapówek w warszawskiej spółce od wody i kanalizacji aresztowało CBA. W sumie zatrzymano 5 osób i jak podano w komunikacie sprawa jest rozwojowa. Te ostatnie dwie osoby to śląscy specjaliści od kanalizacji. Szambo wylało.

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/143342,14,cba-korupcja-w-warszawskim-mpwik-kolejni-zatrzymani-(komunikat)

 

Nowelizacja kodeksu cywilnego przyjęta przez Senat

Podobno wprowadzone zmiany mają przyspieszyć postępowania cywilne. To, co dotychczas było dobrowolną odpowiedzią na pozew, po nowelizacji będzie obowiązkiem, spoczywającym na stronie pozwanej. Jeszcze przed pierwszą rozprawą będzie on musiał przedstawić wszystkie okoliczności sporu. Chodzi o to, by sędzia zapoznał się z pełną dokumentacją obu stron i mógł opracować plan całej rozprawy. Każda sprawa ma się rozpoczynać od posiedzenia rozpoznawczego. W mniej skomplikowanych sprawach nowela zakłada, że posiedzenie rozpoznawcze zakończy sprawę.

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/nowelizacja-procedury-cywilnej-ustawa-do-podpisu-prezydenta,441249.html?fbclid=IwAR35q9lE2vIwRq7K-ev3ZQlplrAA0ueU0H41_5SYenxBW2YOFFfD0J5b0Vw

 

5.07.2019.

Jan Mosiński o zadaniach, jakie stoją przed Komisją

Już jutro na niejawnym posiedzeniu Komisji Weryfikacyjnej mają być badane cztery adresy. Poseł Jan Mosiński mówi w wywiadzie o przygotowywanym raporcie, ale bardzo ogólnikowo. Mnie cieszy, że po tej długiej stagnacji Komisja wreszcie rusza do boju.

https://niezalezna.pl/278696-przed-komisja-weryfikacyjna-czas-intensywnej-pracy-jan-mosinski-o-nowych-swiadkach-i-adresach

 

Afera łapówkarska w krakowskich nieruchomościach

Zarzuty w sprawie korupcji i powoływania się na wpływy w administracji samorządowej i w krakowskim Zarządzie Budynków Komunalnych usłyszało już 15 osób zamieszanych w handel mieszkaniami. W Krakowie taki sam burdel jak w Warszawie, ale więcej o walce z oszustami uwłaszczającymi się na nieswoich nieruchomościach jest w linku poniżej. Bardzo dobry felieton z Krakowa w programie „Głos regionów”.

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/143419,14,cba-trzy-osoby-zatrzymane-za-korupcje-(komunikat)

 

7.07.2019.

Różne odcienie reprywatyzacji

W programie Głos regionów prawie godzinny program o reprywatyzacji. Nie tylko w Warszawie, ale też w Łodzi, Krakowie i Katowicach:

https://regiony.tvp.pl/43399134/07072019