Osobisty przegląd prasy 3-8.06

Podsumowanie prac Komisji w związku z odejściem Patryka Jakiego, odrzucenie skargi nadzwyczajnej, przegrane Komisji w WSA, śledztwo w Krakowie, procesy Jana Śpiewaka i czyściciela w Poznaniu. Zapraszam do cotygodniowej prasówki.

 

3.06.2019.

Patryk Jaki żegna się z Komisją i ministerstwem

W związku z wygraną kampanią wyborczą i perspektywą wyjazdu do Brukseli Patryk Jaki pożegnał się z Ministerstwem Sprawiedliwości i Komisją Weryfikacyjną, której przewodniczył od początku. Była to okazja do podsumowania jego pracy. W Komisji, jak sam stwierdził, udała mu się przede wszystkim część śledcza, kiedy docierali do zaginionych dokumentów, gdy analizowali zebrany materiał dowodowy. Natomiast druga część – efektywność pozostawia wiele do życzenia. I to jest widoczne w komentarzach, do których linki znajdziecie poniżej:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24857675,patryk-jaki-zegna-sie-z-komisja-od-reprywatyzacji-i-ministerstwem.htm

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,116-posiedzen-97-decyzji-brkomisja-jakiego-juz-bez-jakiego,292536.html

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/306059986-97-decyzji-komisji-reprywatyzacyjnej-w-sprawie-kamienic.html

 

Spekulacje wokół kandydatów na przewodniczącego Komisji

Nadal nie wiadomo kto zostanie następcą Patryka Jakiego. Wiadomo tylko, że nie będzie to jego zastępca, Sebastian Kaleta, który był najczęściej wymieniany jako kandydat do objęcia tej schedy. Patryk Jaki liczył, że to on otrzyma nominację na podsekretarza stanu i w sposób naturalny będzie przewodniczącym, ale tak się nie stało. A zgodnie z ustawą stanowisko przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej jest zarezerwowane dla podsekretarza stanu w jednym z dwóch ministerstw: Sprawiedliwości lub Spraw Wewnętrznych.

https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski

https://www.rp.pl/Prawnicy/306049969-Kto-nastepca-Patryka-Jakiego-w-Ministerstwie-Sprawiedliwosci-Ziobro-nie-zgodzil-sie-na-propozycje-prezydenta.html

 

Tomasz Luterek i Witold Cieśla w „Ciemnej stronie”

Pisałam tydzień temu, że nie będzie więcej programu „Ciemna strona” w TVP 3. Na szczęście wyemitowano jeszcze jeden odcinek i to bardzo ważny dla wszystkich, których interesuje egzotyka reprywatyzacji. W pierwszej części programu gościem Anny Marii Żurek był dr Tomasz Luterek, znawca problemu, rzeczoznawca do spraw wyceny majątków sprzed nacjonalizacji, autor książki „Reprywatyzacja. Źródła problemu”. Ekspert od restytucji mienia bez ogródek mówi, że oddawanie nieruchomości w naturze po 70 latach jest aberracją. I ma, oczywiście, rację, bo to nie są te same nieruchomości, które po wojnie nacjonalizowali komuniści. Mówi też o przedwojennych długach, które pomijane są milczeniem przy jakichkolwiek próbach rozliczenia, czy choćby oszacowania strat w wyniku złodziejskiej reprywatyzacji. Bardzo ciekawa rozmowa. A w drugiej części powraca temat odszkodowań dla pokrzywdzonych bezpodstawnymi zwrotami mieszkańców, o czym mówi rzecznik prasowy Komisji, Witold Cieśla.

https://warszawa.tvp.pl/42917263/03062019?fbclid=IwAR17jCc-YMqOVJJ0F5wd06-sUhTEXPsPSX5f-tnBBDINoLEBilI-xkPzoQc

 

Odrzucono skargę nadzwyczajną Zbigniewa Ziobro

Zamiast pisać komentarz do tej sprawy, posłużę się tym, co już napisałam na fejsie:

„Kolejna instytucja Państwa, na której się zawiodłam, nim moja sprawa do niej trafiła. Skarga nadzwyczajna, którą złożył Zbigniew Ziobro została oddalona. Tak się składa, że znam sprawę. Cwaniaki otumaniły biednego człowieka i po stracie syna podpisał niekorzystną dla siebie umowę. Sąd I instancji odrzucił pozew firmy, która niewielkim wysiłkiem chce przejąć gospodarstwo. Sąd Okręgowy w Białymstoku unieważnił jednak ten wyrok i poszedł na rękę firmie. Wczoraj Sąd Najwyższy decyzją dwóch sędziów odebrał człowiekowi ostatnią nadzieję na sprawiedliwość. Zdanie odrębne złożył tylko ławnik.”

Dodam tylko, że to mi wygląda na dalszy ciąg wojny między Sądem Najwyższym, a ministrem sprawiedliwości, co oznaczałoby stracone nadzieje na dochodzenie sprawiedliwości.

https://www.tvn24.pl/sad-najwyzszy-oddalil-skarge-nadzwyczajna-prokuratora-generalnego-zbigniewa-ziobry,941614,s.html?fbclid=IwAR2f7npXU5ig3oxRUE1Ahz_d8EyYTMCN2elnKxFfKu_R-yFUFHUUdcl_rwU

 

4.06.2019.

Nowy wiceminister sprawiedliwości – specjalista od reprywatyzacji

Nowym wiceministrem sprawiedliwości na miejsce Patryka Jakiego został Marcin Romanowski, doktor prawa. Trochę to dziwnie brzmi, gdy prawnik ma się zajmować informatyzacją i bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Nad tym powinni pracować informatycy, a skoro nominację otrzymał człowiek, który bronił pracy doktorskiej na temat reprywatyzacji (szkoda, że nie polskiej, tylko niemieckiej) to może należałoby go wykorzystać do walki z mafią reprywatyzacyjną.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1415951,rzecznik-ms-marcin-romanowski-nowym-wiceministrem-sprawiedliwosci.html

https://fakty.interia.pl/polska/news-rekonstrukcja-rzadu-kolejne-zmiany-w-ministerstwach,nId,3027120

 

5.06.2019.

Wygrany proces krakowskich aktywistów

Prezes krakowskiego stowarzyszenia Miasto Wspólne, Tomasz Leśniak, wygrał proces ze znanym biznesmenem Markiem Fidelusem, który poczuł się urażony, bo podczas konferencji na temat reprywatyzacji został wymieniony wśród beneficjentów krakowskiej reprywatyzacji. Żądał 50 tys. odszkodowania za publiczne szkalowanie. Sąd oddalił jego pozew jako niezasadny. Ale to nie koniec konfliktu, a bo w sądzie czeka kolejny pozew Fidelusa, który oskarża stowarzyszenie za bezpodstawne umieszczenie jego osoby na mapie reprywatyzacji, jaka została opublikowana. W kolejce czekają inni urażeni. Nie chcę być złym prorokiem, ale w Warszawie za taką samą mapę Jan Śpiewak ma kilkanaście procesów. Pierwsze wygrywał, a teraz grożą mu nawet więzieniem.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24862092,mapa-reprywatyzacji-lesniak-wygral-proces-z-markiem-fidelusem.html

 

Komisja znowu przegrywa w WSA

Podczas niejawnych posiedzeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego unieważniono trzy decyzje Komisji dotyczące działek na Placu Defilad. Według informacji Onetu prokuratura nie dopatrzyła się podczas tej reprywatyzacji działań korupcyjnych, czy przekroczenia uprawnień przez urzędników Ratusza. Komisja jednak uznała, że wnioski dekretowe nie zostały złożone prawidłowo i decyzje Ratusza były niezasadne. To już sześć decyzji Komisji, które zostały uchylone przez WSA. I znowu, jak przy odrzuceniu skargi nadzwyczajnej Zbigniewa Ziobry nie wiadomo na ile są to rzeczywiście wyroki niezawisłych sądów, a na ile rozgrywki polityczne. Patryk Jaki na odchodnym wprost obarczał winą za zwyrodnienia przy reprywatyzacji sądy administracyjne i mówił, że powinny być wyłączone z orzekania w sprawach reprywatyzacyjnych ponieważ występują tu we własnej sprawie i za wszelką cenę będą bronić swoich poprzednich orzeczeń.

https://warszawa.onet.pl/warszawa-wsa-stwierdzil-niewaznosc-decyzji-komisji-weryfikacyjnej-ws-dzialek-na-pl/h2vqwnz?utm_source=l.facebook.com_viasg_warszawa&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://wpolityce.pl/polityka/449725-wsa-stanal-po-stronie-mafii-reprywatyzacyjn

 

Rzeczpospolita podsumowuje prace Komisji Weryfikacyjnej

Od pewnego czasu Komisja starannie bada przesłankę posiadania, która w ogóle nie była brana pod uwagę przez Ratusz przy wydawaniu decyzji zwrotowych, a która w kontekście realiów 1945 r. i dekretu Bieruta była szalenie ważna. Zabawnie zabrzmiało wyjaśnienie dlaczego WSA cofnął wydaną przez Komisję decyzję w sprawie Otwockiej. Według autorki tam była spełniona przesłanka posiadania. Przywykliśmy już do przedwojennych właścicieli, którzy w wieku 150 lat odzyskiwali nieruchomości dzięki swoim kuratorom, ale żeby spełniać warunek posiadania nie będąc nawet zarodkiem? Marek Mossakowski, który „odzyskał” tę kamienicę urodził się w 1956 r., ale w 1945 r. już spełnił warunek posiadania kamienicy. Poza tym Komisja wydała 97 decyzji, ale część z nich dotyczyła wyłącznie gruntów, a nie kamienic.

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/306059986-97-decyzji-komisji-reprywatyzacyjnej-w-sprawie-kamienic.html

 

Sąd w Poznaniu dokończy proces kamienicznika, mimo śmierci oskarżycielki

Wielką sympatię i podziw wzbudziła pani Stefania Chlebowska, która w wieku 101 lat miała odwagę oskarżyć i zeznawać przed sądem przeciwko czyścicielowi kamienic. Niestety, nie doczekała sprawiedliwości. Niedawno odbył się jej pogrzeb. Sąd uznał jednak, że proces bezwzględnego czyściciela, który pozbawił panią Stefanię dachu nad głową, będzie toczył się dalej, a rolę oskarżyciela przejęła córka pani Stefanii.

https://plus.gloswielkopolski.pl/poznan-nie-zyje-101latka-ktora-walczyla-w-sadzie-z-kamienicznikiem-to-jednak-nie-koniec-procesu-josef-l-wciaz-moze-byc-ukarany/ar/c1-14183687

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24865273,mimo-smierci-101-letniej-stefanii-sad-dokonczy-proces-kamienicznika.html

 

6.06.2019

Kanty na krakowskich kamienicach

Krakowskie Biuro Festiwalowe zakupiło kamienicę, którą wcześniej nabył zaradny-radny jako wolną od obciążeń, a kamienica była dawno spłacona w ramach umów indemnizacyjnych, czyli zgodnie z prawem należała się Skarbowi Państwa i KBF miało prawo tam urzędować bez kupowania nieruchomości. W krakowskim ratuszu oburzenie – „czy w Polsce przestała obowiązywać rękojmia ksiąg wieczystych?” Bo gdyby obowiązywała, to można by pogonić prokuraturę, która zaczęła badać podejrzane transakcje. Jak pokazuje życie i warszawskie doświadczenia z prokuraturami pewnie okaże się, że kolejne akty zbycia i nabycia odbywały się w dobrej wierze.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24868920,prokuratura-bada-sprawe-kupna-kamienicy-przez-kbf.html

 

Nabici w antresole

Który to już z rzędu deweloper, który zebrał kasę i dał nogę? Ludzie kupili mieszkania, obserwowali jak blok pnie się do góry, a tu nagle okazuje się, że ich mieszkań nie ma. Widzieli je na planach, pewnie w marzeniach już je meblowali, a tu niespodzianka – zniknęły. Strach mieszkać w tym mieście. Jak nie reprywatyzacja, to spółdzielnia, która się uwłaszcza na kamienicach, albo deweloper oszust.

http://wyborcza.pl/7,155287,24860467,zagadka-znikajacych-mieszkan-czyli-historia-dewelopera-prestigtatora.html?fbclid=IwAR3XvHWRPHQ_a0m1mS7h23g3PzuJezXlnOWpTy9pJkUgQaLHEm_Wlkv7xcU

O łapówkach, fałszerstwach, czyli codzienność na Pradze Południe.

 

7.06.2019.

Przed rozprawą Bogumiła Ćwiąkalska contra Jan Śpiewak

Córka byłego ministra sprawiedliwości, mecenas Bogumiła Ćwiąkalska, która wygrała w I instancji proces z Janem Śpiewakiem o naruszenie jej dóbr osobistych, żąda w apelacji nie tylko grzywny, ale też orzeczenia kary więzienia w zawieszeniu. Przestępstwo, jakiego dopuścił się działacz społeczny, któremu zawdzięczamy ujawnienie wielu wałków reprywatyzacyjnych, polegało na ujawnieniu tajemnicy zawodowej pani mecenas. Śpiewak ujawnił i nagłośnił, że była ona kuratorem człowieka, który miałby 115 lat, gdy ona w jego imieniu „zabezpieczała” należące do niego przed wojną dobra. Jan jest gotowy na obywatelskie nieposłuszeństwo, grzywny nie zamierza płacić i wygląda na to, że może być pierwszym skazanym na więzienie za aferę reprywatyzacyjną. Proces za kilka dni.

https://wpolityce.pl/polityka/449989-czy-jan-spiewak-trafi-do-wiezienia-po-aferze-w-warszawie