Osobisty przegląd prasy 23-28. 09.2019.

Jakieś fatum wisi nad rodziną Nowaczyka. On bezrobotny, siostra ma zwrócić 7 mln zł. Ich przyjaciel, Mossakowski, przegrał w sądzie Hożą. A na Nowogrodzkiej katastrofa budowlana! Zapraszam na przegląd prasy.

 

23.09.2019.

Nowy sposób na wykurzanie ludzi z mieszkań

Tydzień zaczął się nerwowo dla mieszkańców Nowogrodzkiej 6a. To kamienica, która została zreprywatyzowana, następnie sprzedana firmie Jowisz, która przez 6 lat tak skutecznie prowadziła remont, że według inspektorów z urzędu dzielnicy dom jest dziś zagrożony katastrofą budowlaną. Może nie tyle dom, co trzy mieszkania, które wróciły do zasobów miejskich po decyzji Komisji Weryfikacyjnej. Ciekawe, że nie są zagrożeni właściciele hipoteczni, którym udało się wykupić swoje mieszkania z bonifikatami przed reprywatyzacją. Bezpieczne są też wyremontowane pustostany, które Jowisz właśnie mebluje dla swoich prawników na biura. Wezwani zostali na rozmowy z wiceburmistrzami wyłącznie lokatorzy komunalni, którym zaproponowano przeprowadzki. Nie spodziewano się, że ktoś będzie im towarzyszył. Tymczasem na spotkanie stawili się działacze lokatorscy, dwóch radnych i ekipa telewizyjna. Wszystkich nie wpuszczono na rozmowy. Ekipa TV musiała zostać za drzwiami. O tym jak miasto kontynuuje dzieło czyścicieli i o nowym sposobie czyszczenia kamienic w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim.

https://warszawa.tvp.pl/44518723/23092019

 

Dlaczego gminy nie chcą kamienic?

Dość pokrętna próba wytłumaczenia dlaczego gminy ociągają się z przejmowaniem kamienic, które po zbadaniu procesu reprywatyzacyjnego odbierane są mafii. Bo lokatorzy nie płacą czynszu. Ciekawe. Na Marszałkowskiej sklep monopolowy płaci czynsz, ale nie miastu, które miało przejąć kamienicę, tylko beneficjentce nieważnej już decyzji. Myślę, że administrowanie zaniedbanymi kamienicami jest nudne. O wiele ciekawsze i bardziej opłacalne jest kombinowanie ze sprytnymi „następcami prawnymi” mitycznych przedwojennych właścicieli. Jak na Nowogrodzkiej w linku powyżej.

https://www.money.pl/gospodarka/gminy-nie-chca-kamienic-maja-powod-polowa-mieszkancow-zalega-z-czynszem-6427598989777025a.html?fbclid=IwAR3nL12in2JxcgiAD61boWdrlkL-iGfsMjjlfU2EdTBenatE0Su5FjPiYlU

 

Jeszcze o raporcie Komisji

Ciemna strona poświęcona wyłącznie raportowi Komisji. Anna Maria Żurek rozmawia z zastępcą przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, posłem Pawłem Lisieckim o skutkach złodziejskiej reprywatyzacji tak dla budżetu miasta, jak i zreprywatyzowanych warszawiaków.

https://warszawa.tvp.pl/33855894/ciemna-strona?page=2

 

24.09.2019.

Rodzina i przyjaciele Roberta Nowaczyka muszą zwrócić 7 milionów

Komisja zbadała tylko 6 decyzji w sprawie Borzymowskiej, a było ich kilkanaście, na łączną kwotę 33 mln zł. Wszystkie podpisał jednego dnia mecenasowi Robertowi Nowaczykowi zastępca dyrektora BGN, Jakub Rudnicki. Zapewne nie za darmo. Robert Nowaczyk zaś kupił spadek do liczącego 5,5 ha majątku Adolfówka na Bródnie za 10 tys. zł i podzielił się nim z siostrą, swoją narzeczoną, przyjacielem, Januszem P. oraz jego narzeczoną. Nikt nie sprawdzał czy w ogóle należał się zwrot tej nieruchomości, która została zakupiona podczas okupacji i wszystkie akty notarialne i wpisy do hipotek są w języku niemieckim, opatrzone godłem III Rzeszy. Na razie beneficjenci decyzji Jakuba Rudnickiego maja zwrócić 7 mln zł, a miasto ma jeszcze raz zbadać, czy w ogóle należały się odszkodowania z tę nieruchomość.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25229369,miliony-dla-siostry-i-znajomych-mecenasa-n-za-kolonie-adolfowka.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-09-24/7-mln-zl-odszkodowania-za-nieruchomosci-przy-borzymowskiej-komisja-weryfikacyjna-uchylila-decyzje/

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2372437,Reprywatyzacja-w-Warszawie-Komisja-weryfikacyjna-uchylila-szesc-decyzji-ratusza

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-afera-reprywatyzacyjna-w-warszawie/aktualnosci/news-sad-administracyjny-odroczyl-sprawy-odwolan-ws-nieruchomosci,nId,3222737

 

Dzika eksmisja na Daniłowiczowskiej

Krótki, ale wstrząsający reportaż o dzikiej eksmisji małżeństwa z dwojgiem dzieci. Przyszły draby, wyjęły drzwi i wystawiły rodzinę na ulicę. Świetna rozmowa z prawniczką, Elizą Kuną, która wyjaśnia jakie prawa ma lokator, nawet mieszkający bezumownie, a jakimi środkami dysponuje właściciel, a także o pułapkach czyhających na ludzi nieznających prawa.

https://warszawa.tvp.pl/44533414/24092019?fbclid=IwAR2ICoB2hL4qkoLeHC1UoQBA3YGyoX1SXhdrx3ApllwbbSm-yASMUPvbqa0

 

Skuteczna blokada eksmisji na Modzelewskiego

Pni Maria padła ofiarą lichwiarzy. Jej mąż tego nie przeżył, dostał wylewu. Ona też jest bliska, zwłaszcza w takim dniu, gdy komornik ma ją wystawić na ulicę, a mieszkanie oddać lichwiarzom. Udało się skutecznie zablokować eksmisję, ale panią Marię pogotowie zabrało do szpitala. Blokadę zorganizował Piotr Ikonowicz, a Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów też ją wsparło. W materiale wypowiedź naszej Iwonki, która przeżyła horror dramatycznej eksmisji i wie jak to jest, gdy traci się dach nad głową. Ikonowicz zapowiada dalszą batalię z lichwiarzami o mieszkanie pani Marii już na sali sądowej.

https://warszawa.tvp.pl/44533427/24092019

 

25.09.2019.

WSA zawiesił zaskarżone decyzje Komisji w sprawie Hożej

Po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny tydzień wcześniej uznał, że Komisja nie ma prawa badać zwrotów nieruchomości sprzed 2017 r. i uznał, że Dahlberga należy się jednak Mossakowskiemu, można się było spodziewać, że podobny wyrok zapadnie w sprawie Hożej, którą przejął ten sam handlarz roszczeniami. Tym razem sąd (w innym składzie) nie pouczał Komisji, a jedynie oświadczył, że zawiesza postępowanie z uwagi na toczące się dochodzenie prokuratorskie, obejmujące również sposób przejęcia przez Mossakowskiego trzech kamienic przy Hożej. O ile się nie mylę, Dahlberga jest też pod lupą prokuratorów z Wrocławia, co innym składom sędziowskim nie przeszkadzało unieważnić decyzje Komisji. Poza Dahlberga, WSA oddał też Mossakowskiemu Otwocką. Takie mamy sądy.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-afera-reprywatyzacyjna-w-warszawie/aktualnosci/news-sad-administracyjny-odroczyl-sprawy-odwolan-ws-nieruchomosci,nId,3222737

Warszawa. Odroczone sprawy odwołań ws. nieruchomości przy Hożej

 

Co się komu należy?

A komu należy się więzienie i solidna resocjalizacja? Rozważania o braku (!) w Polsce reprywatyzacji. Wbrew pozorom teza słuszna, bowiem brak jest regulacji prawnych, które gwarantowałyby sprawiedliwe naprawienie historycznych krzywd. Na braku ustawy zyskali złodzieje, pastwiący się nad przypadkowymi ludźmi, którzy bez własnej winy stali na ich drodze do bogactwa.

https://www.salon24.pl/u/owsinski/987912,polskie-sprawy-odszkodowan-majatkowych

 

27.09.2019.

Stosunek Polaków do reprywatyzacji

CBOS przeprowadził badanie opinii publicznej na temat reprywatyzacji i okazuje się, że świadomość zagrożeń falą roszczeń jest zastraszająco niska. 37 proc. Polaków uważa, że reprywatyzacja powinna być, a tylko jeden procent więcej jest zdania, że należy zamknąć ten rozdział. Reszta nie ma zdania. Poprzednie takie samo badanie zrobiono w maju 2017 r. i od tamtej pory nieco ubyło zwolenników oddawania budynków zadłużonych przed wojną, zburzonych podczas wojny, a potem odbudowanych wysiłkiem całego narodu.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/problem-reprywatyzacji-w-opiniach-polakow-wyniki-badania-cbos/qjls1dd?utm_source=www.aferareprywatyzacyjna.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

 

Spór o willę Jaruzelskiego

Poseł PSL, Piotr Zgorzelski, zarzucił rodzinie Jaruzelskich, że za darmo przejęła cudzą willę. Odpowiedziała mu Monika Jaruzelska, twierdząc, że poseł nie zna faktów z historii mokotowskiej willi. Przy okazji wyszła sprawa przedwojennych długów. Skąd my to znamy? Jak większość pięknych domów w Śródmieściu czy na Mokotowie ta willa też została zbudowana za pieniądze BGK. Tak samo jak kamienica, w której mieszkałam. Przedwojenny właściciel nie spłacił jednej nawet złotówki z zaciągniętego pod hipotekę długu, a jego następcy prawni jednak odzyskali. Nie wszystko jednak. Za mieszkania sprzedane lokatorom Skarb Państwa wypłacił odszkodowania. Skoro willę sprzedano, to następcom prawnym przedwojennych dłużników może się należeć tylko odszkodowanie. Chyba że unieważnione zostaną wszystkie akty sprzedaży z bonifikatami mieszkań i willi.

https://fakty.interia.pl/polska/news-spor-piotra-zgorzelskiego-i-moniki-jaruzelskiej-o-wille,nId,3226644

https://wpolityce.pl/polityka/465725-ostry-spor-jaruzelska-odpowiada-zgorzelskiemu-ws-willi

 

28.09.2019.

Lisiecki i Potapowicz o lokatorach

Trochę iskrzyło między członkami tej samej Komisji, ale kulturalnie, bez inwektyw, choć obaj panowie są w trakcie walki o fotele w przyszłym Sejmie.

Region polityka: reprywatyzacja i kampania parlamentarna