Osobisty przegląd prasy 23.-27.07.19.

Komisja na wakacjach. W tym tygodniu znów nie będzie posiedzenia niejawnego i nie zapadnie żadna decyzja. Problem dachu nad głową spada wyłącznie na mieszkańców. Na Schroegera i Środkowej walka trwa.

 

23.07.2019.

Paweł Lisiecki w Radio Warszawa

Zastępca przewodniczącego Komisji, poseł Paweł Lisiecki komentuje politykę warszawskiego ratusza wobec reprywatyzacji. Pretekstem do rozmowy był skandal z Rakowiecką 33, którą mimo decyzji Komisji anulującej zwrot kamienicy, mec. Robert Nowaczyk sprzątnął miastu sprzed nosa. Lisiecki z wrodzoną sobie delikatnością mówi o dziwnych ruchach warszawskich urzędników, którzy np. nie chcą przejmować zwracanych im nieruchomości. W moim odczuciu Ratusz udaje, że nie było żadnej reprywatyzacji, a to, co zostało zwrócone, to są fakty dokonane i niepodważalne. A że tak jest, świadczy raport Trzaskowskiego, gdzie na 60 stronach znalazło się jedno zdanie dotyczące największej bolączki miasta – reprywatyzacji. O tym też jest mowa w audycji.

https://www.radiowarszawa.com.pl/p-lisiecki-stoleczny-ratusz-nie-podejmuje-tematu-reprywatyzacji/

 

25.07.2019.

Białołęka nadal walczy z samotnymi matkami

Rafał Trzaskowski skłamał, że samowola budowlana Markotu w Białołęce, zaadaptowana później na dom samotnej matki, zagraża bezpieczeństwu mieszkających tam kobiet i ich dzieciom, ale dla władz Białołęki słowo prezydenta jest święte i powtarzają kłamstwa, zamierzając jednak wygonić samotne matki z domu, w którym po latach domowej przemocy mogły poczuć się bezpiecznie. Kobiety nie potrzebują pomocy gminy, same dbają o utrzymanie domu i w interesie gminy powinno być pozostawienie ich w spokoju, bo w przeciwnym razie gmina musi wziąć odpowiedzialność za ich przyszłe losy. Ciekawe który deweloper czeka na ten teren? Burzliwa sesja Rady Dzielnicy w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim.

https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski?fbclid=IwAR3FsMA7RleNX1OA8l27qpcuTJoXXo21a4lAjwgI0MACWJIF7lX4yy4J8OU

 

Rewitalizacja jak reprywatyzacja

Warszawska Praga pięknieje dzięki rewitalizacji. Stare kamienice nie tylko odzyskują dawny blask, ale i zyskują takie zdobycze cywilizacji, jak wodę w kranach i łazienki z prysznicami. Jeżeli rewitalizuje prywatny przedsiębiorca, bez zbędnych ceregieli wywala wszystkich mieszkańców i wybebesza kamienicę. Miasto jako inwestor zachowuje pozory i przy zbyt upartych lokatorach, którzy słusznie obawiają się, że gdy wyjdą ze swojego domu, to już nigdy do nie wrócą, pozwalają ludziom pozostać podczas remontu. Skutki tego odczuwają właśnie mieszkańcy kamienicy przy ul. Środkowej na Pradze Północ. Tam w ogóle nie pomyślano o lokalach zastępczych na czas remontu. Ściany pękają, cegły fruwają w powietrzu, a teraz właśnie zdjęto im dach i kiedy pada deszcz muszą w domu używać parasoli. O absurdach rewitalizacji Super Express i Telewizyjny Kurier Warszawski.

https://www.se.pl/warszawa/urzednicy-zabrali-nam-dach-tragikomedii-na-pradze-polnoc-ciag-dalszy-aa-ZAEv-ivej-RTum.html

https://warszawa.tvp.pl/43635356/23072019

 

27.07.2019.

Walka o Schroegera

Ewa Kaszycka, która za 10 tys. zł nabyła roszczenia do trzech kamienic przy ul. Schroedera (od lat walczy też o trzy kamienice na Puławskiej, między Różaną a Dąbrowskiego) urządziła karczemną scenę, kiedy urzędnicy z bielańskiego wydziału lokalowego w asyście policji, straży miejskiej i komornika przyszli przejąć nieruchomość, która decyzją Komisji Weryfikacyjnej ma wrócić do zasobów miejskich. Tymczasem beneficjentka decyzji zwrotowej Ratusza, która urządziła wieloletnim mieszkańcom kamienicy piekło i wygoniła wszystkich, zapowiedziała, że nie odda budynku! Sceny były podobno dramatyczne, Kaszycka krzyczała, że musi spłacać kredyty, które zaciągnęła na remont kamienicy i to jej należą się pieniądze za czynsze, na które podpisała z nowymi lokatorami umowy. Mnie najbardziej przekonał jeden jej argument: „To ja jestem ofiarą dzikiej reprywatyzacji!” – krzyczała „właścicielka”. Te same słowa padły kiedyś przed Komisją z ust biznesmena Janusza Piecyka, który niefortunnie zainwestował w działkę Duńczyka na Placu Defilad.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25015493,zamieszanie-z-reprywatyzacja-jedna-kamienica-dwoch.html

 

Archiwalia

Polityczni sędziowie

Toczący się w Parlamencie Europejskim bezpardonowy atak na polskie sądownictwo i kroki podjęte przez Trybunał Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce za rzekome upolitycznianie sądów, zaczyna odbijać się czkawką. Oto streszczenie artykułu niemieckiego sędziego, który apeluje do TSUE o zbadanie niezależności niemieckich sędziów. Skoro bowiem sędzia otrzymuje nominację od ministra sprawiedliwości landu, to jest zobligowany do reprezentowania linii politycznej swojego rządu. To jest oczywiste. Tak było zawsze, we wszystkich systemach politycznych. Nigdy i nigdzie sędziowie nie działają w próżni, zawsze byli, są i będą podlegali różnym naciskom

https://www.fronda.pl/a/niemiecki-sedzia-apeluje-do-tsue-o-zbadanie-niezaleznosi-sadow-i-sedziow-w-niemczech,130206.html?fbclid=IwAR09kPBKV3ikZmA98Np0F7WmRqB065Bgpdcp39zVc_G0WLT3TrUWsMQVkU0