Osobisty przegląd prasy 19-25.05.19

Tydzień pełen wrażeń i znowu straaasznie długi przegląd prasy. Bo i skandaliczny wyrok WSA w sprawie Smolnej, i eksmisja Maćka Przeździeckiego, i wykup mieszkań na radzie miasta st. Warszawy. Czytajcie!

 

19.05.2019.

Jola Brzeska ikoną Międzynarodowej Koalicji Mieszkaniowej

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej brało udział w konferencji Międzynarodowej Koalicji Mieszkaniowej, jaka się odbyła w Barcelonie. Poniżej relacja Piotra Ciszewskiego, prezesa WSL, któremu towarzyszyła w Hiszpanii Ula Żurańska. Ich opowieści o sytuacji mieszkańców Warszawy, którzy wciąż borykają się ze złodziejską reprywatyzacją, zrobiły tak ogromne wrażenie, że najtragiczniejsza ofiara warszawskiej bitwy o prawo do dachu nad głową, Jolanta Brzeska, ma stać się symbolem międzynarodowego ruchu lokatorskiego.

https://strajk.eu/lokatorzy-wszystkich-krajow-laczcie-sie/

20.05.2019.

Telewizyjny Kurier Warszawski o blokadzie eksmisji Maćka Przeździeckiego

Sytuacja była dramatyczna. Złożone  do sądu pismo w sprawie wyłączenia komornika nie poskutkowało. To jest podstawa do wstrzymania działań komorniczych do czasu rozpatrzenia wniosku przez sąd, a jednocześnie usprawiedliwienie dla egzekutora, jeśli odstąpi od eksmisji. Ta kobieta, która przyjechała z Żoliborza na Pragę Północ, żeby wyrzucić z domu Maćka, jego narzeczoną oraz 2 psy i 4 koty (wszystkie po przejściach, uratowane z rąk oprawców), nie zamierzała odstąpić od eksmisji. Nie zrobił na niej wrażenia nawet atak epilepsji, którego dostał Maciek na jej oczach po ostrej wymianie zdań. Udało się jednak powstrzymać panią komornik dzięki wstawiennictwu dyrektor ZGN z Jagiellońskiej, pani Bożenie Salich. Wielkie dzięki!

https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski

 

Afera z działkami premiera Morawieckiego

Wprawdzie pan premier nie kandyduje do Parlamentu Europejskiego, ale w ferworze walki o stołki płatne w euro i jemu się oberwało, dyrektorowi jego gabinetu zresztą też. Ciekawe jak zostanie rozliczony z tych hektarów kupionych po zaniżonych cenach i czy w ogóle. Pani Morawiecka zapowiedziała proces o zniesławienie wobec Gazety Wyborczej.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1793462,1,sledztwo-gw-jak-premier-morawiecki-uwlaszczal-sie-na-majatku-kosciola.read

 

Nowy Obywatel o zapomnianych obywatelach

Problem dotyczy prawie połowy Polaków. Są za bogaci, żeby starać się o przydział mieszkania komunalnego, ale za biedni, by myśleć o własnym. Aż 70 proc. społeczeństwa nie posiada zdolności kredytowej. Gdzie oni mają się podziać? Szacuje się, że w tej chwili brakuje ok. 2 mln mieszkań. O raporcie Fundacji Habitat for Humanity pisze Nowy Obywatel:

https://nowyobywatel.pl/2019/05/20/za-bogaci-na-komunalne-za-biedni-na-wlasne/?fbclid=IwAR3MB2_rD4DF8ILy-zekLrPiZSnV4JIgR0sJJqh6yw1oTTNylncwoKZNh8Y

 

Sebastian Kaleta o raporcie z prac Komisji

Ciągle czekamy na raport o warszawskiej reprywatyzacji. Wciąż nie wiemy ile osób straciło dach nad głową, ile osób zmarło w wyniku działań czyścicieli, ile pieniędzy z naszych podatków miasto wypłaciło w ramach odszkodowań, ile tych odszkodowań rzeczywiście należało się rodzinom pokrzywdzonym dekretem Bieruta, a ile przechwycili zwykli oszuści. Czy kiedyś dowiemy się o ile zostało zubożone miasto w wyniku braku regulacji prawnych i polityki sprzyjającej korupcji? Na razie zapowiadany jest raport o pracy Komisji Patryka Jakiego. Ale to znowu tylko wycinek większej, przerażającej całości.

S. Kaleta: jestem za powstaniem raportu z prac komisji weryfikacyjnej

21.05.2019

Moralność Kalego w wykonaniu Pawła Rabieja

Jest za, a nawet przeciw. Jako członek Komisji Weryfikacyjnej Paweł Rabiej głosował za przyznaniem odszkodowań lokatorom zreprywatyzowanych kamienic. Jako wiceprezydent nie widzi podstaw, by je wypłacać. Taka moralność.

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/pawel-rabiej-komisja-weryfikacyjna-czescia-kampanii-wyborczej-pis,39301.html?fbclid=IwAR1XcbRcVswIN7t4Xvp6WNt7fMcvpJmhXeZ8hc0IYsiKwPDsUw9UPH_GoTo

 

„Super Express” o blokadzie eksmisji Maćka Przeździeckiego

Znamy już ostateczną decyzję w sprawie eksmisji Maćka. Komornik sądowy Marta Podolska-Kędziora, która na zlecenie Marka Mossakowskiego już raz eksmitowała Maćka i jego rodziców z mieszkania na Otwockiej 10, po naszej blokadzie na Stalowej umorzyła „postępowanie egzekucyjne w zakresie roszczenia niepieniężnego w przedmiocie opróżnienia lokalu…”, a kosztami egzekucyjnymi obciążyła wierzyciela. Można by zakrzyknąć: Victoria! Nie będzie więcej eksmisji! Ale to nie jest koniec sprawy. Maciek jest młodym człowiekiem i jak większość ludzi nie zna swoich praw. On w ogóle nie wiedział, że na podstawie decyzji Komisji w sprawie Otwockiej 10 powinien złożyć wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za to jak został potraktowany w swoim domu rodzinnym. Zamiast tego sumiennie spłacał długi, jakie mu wygenerował duet Massalski-Mossakowski. Mossakowski siedzi w areszcie śledczym, ale wendeta na Maćku trwa w najlepsze. Już jest za późno na składanie czegokolwiek do Komisji, bo sprawa została zamknięta, w dodatku WSA uwalił decyzję w sprawie Otwockiej 10. Trzeba czekać na wyrok Naczelnego Sądy Administracyjnego i wówczas otworzy się ścieżka do wystąpienia o odszkodowanie, ale tylko na drodze cywilnej. Ktoś powinien pokierować sprawami Maćka, żeby uwolnił się od sztucznych długów i mógł zacząć spokojne życie u boku Agaty, razem ze swoim futrzastym stadkiem. Sam nie da rady. Przy okazji chciałam zwrócić uwagę, że na blokadzie byli przedstawiciele wszystkich warszawskich ruchów lokatorskich i właśnie w tym była nasza siła.

https://www.se.pl/wiadomosci/lokalne/warszawa/dramatyczne-skutki-wizyty-komornika-na-pradze-dostal-ataku-podczas-eksmisji-aa-hRsQ-85au-LHav.html?fbclid=IwAR2ZoNTBStlE8adYnYmc_Iwa2a7UL6qVhM_f34H7EZU7nWQW1Q1T_QEC5MQ

 

Proces kuratorów z Karaibów

W sprawie Macieja i Maksymiliana M., oskarżonych o przekręty przy reprywatyzacji Twardej i Siennej, w tym tygodniu przesłuchiwani byli adwokaci, czyli kuratorzy z Karaibów. Tomasz Ż., mój adwokat w sprawie o eksmisję, był wielce zdziwiony, że jest jakiś akt oskarżenia, bo przecież nie było żadnego przestępstwa. Podobnie Grażyna K.-B. nie czuje odpowiedzialności za przejęcie przez panów M. działek wartych wiele milionów, w czym pomagali im adwokaci, zasiadający obecnie na ławie oskarżonych. Wyceny robili biegli sądowi, a ona nie jest uprawniona, żeby sprawdzać ich rzetelność. Nie wiedziała, że powstawały w oparciu o fikcyjne adresy. Ona sama nie zrobiła niczego złego. Właśnie ta buta i pewność siebie, że nic się nie stało, że wszyscy działali w granicach prawa, wkurza najbardziej. Proces zapowiada się na lata. Odbywa się za zamkniętymi drzwiami, więc do nas mogą docierać tylko jakieś strzępki, ale już widać, że zmierza w kierunku rozmycia afery. Afera? Jaka afera?

https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/598352,sad-nieruchomosci-wycena-pieniadze-dzika-reprywatyzacja.html

 

Politycy o ustawie 447

Przynajmniej w jednej sprawie istnieje pełna zgoda polityków wszystkich opcji politycznych. Nie oddamy mienia bezspadkowego nikomu, bo należy się wyłącznie Skarbowi Państwa. A w sprawie innych roszczeń, niech ofiary II wojny światowej zwracają się do oprawców, bo to nie my rozpętaliśmy wojnę, a ponieśliśmy w czasie jej trwania najwięcej strat. Niesamowita jednomyślność. I to tuż przed wyborami do Europarlamentu!

https://vod.tvp.pl/video/minela-dwudziesta,21052019,42441521?fbclid=IwAR26fv8qaGBgF6chC5VWa2iEAGEhiewwFVBhZZXOJ44TR-Pf3OmmtpEgU3w

 

Niemiecki głos w sprawie reparacji wojennych

Opracowanie bardzo mądrego artykułu, jaki ukazał się na łamach niemieckiego „Die Welt”. Niewątpliwie tekst został napisany w związku z roszczeniami, jakich od rządu niemieckiego zaczęli domagać się najpierw Grecy, potem Polacy, a teraz kraje nadbałtyckie. Publicysta Sven Felix Kellerhoff przywołuje wcześniejsze rozliczenia międzypaństwowe po różnych wojnach. Sięga nawet do XIX w. kiedy to Niemcy Bismarcka były beneficjentem reparacji od Francji i skończyło się to pogłębieniem wzajemnych niechęci obu krajów, żądzą odwetu, kryzysami gospodarczymi w obu krajach, powstaniem silnych ruchów nacjonalistycznych, a w konsekwencji do wybuchu I wojny światowej. Gdyby dzisiaj Niemcy zapłacili ogromne odszkodowania Grecji i Polsce, to przestaliby jeździć na wakacje do Grecji, a Polaków, którzy u nich pracują, wysłaliby do domu. Jest o czym myśleć po lekturze tego tekstu. Już sam tytuł: „Reparacje przynoszą więcej szkód niż korzyści” daje do myślenia.

https://www.dw.com/pl/die-welt-reparacje-przynosz%C4%85-wi%C4%99cej-szk%C3%B3d-ni%C5%BC-korzy%C5%9Bci/a-48810369?fbclid=IwAR1H88M52C0hsfLXKmK21nEXlUhIpgyeqfbNeT0jpZ1oTSSV-_zV_OOm5Yg

 

22.05.2019

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchyla kolejną decyzję Komisji

Cofnięcie przez Komisję decyzji Ratusza w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy Smolnej 32 nie powinno budzić żadnych kontrowersji. Decyzja została wydana na duchy, których interesów dzielnie bronił kurator. Potem, kiedy nie udało się już ukryć, że osoby te nie żyją, zostały przeprowadzone postępowania spadkowe i zmieniono decyzję z nieboszczyków na spadkobierców. Komisja uznała, że decyzje w sprawie Smolnej 32 wydawano z rażącym naruszeniem prawa. I to słowo „rażący” tak dotknęło WSA, że unieważniono całą decyzję Komisji. Następny krok, to Naczelny Sąd Administracyjny, do którego z pewnością zwróci się Komisja z wnioskiem o ponowne zbadanie sprawy. W uzasadnieniu wyroku WSA jest jedno zdanie, które mnie zastanowiło. Ratusz rzekomo nie ma uprawnień do wszczynania postępowań przed sądami powszechnymi, a Komisja ma i mogła to zrobić. No jak Ratusz nie ma? Kuratorów sądy ustanawiały na wnioski Ratusza, co samo w sobie jest kuriozum, świadczącym o usilnych staraniach włodarzy miasta w kierunku pozbycia się kamienic.

https://www.tvp.info/42743102/sad-uchyla-decyzje-komisji-weryfikacyjnej-duchy-moga-miec-w-warszawie-kamienice

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/305239995-Sad-uchylil-decyzje-komisji-weryfikacyjnej-ws-kamienicy-przy-ul-Smolnej-w-Warszawie.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-05-22/wojewodzki-sad-administracyjny-uchylil-trzecia-z-decyzji-komisji-weryfikacyjnej

 

Przed czwartkową rozprawą Komisji Weryfikacyjnej

Już wiadomo było, że ani Trzaskowski, ani Rabiej nie odważą się stanąć twarzą w twarz z ofiarami polityki miasta, które pozwoliło rozkraść mienie komunalne. Artykuł omawia kwestie odszkodowań, które są przyznawane, ale miasto nie zamierza ich wypłacać.

http://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/komisja_weryfikacyjna_przeslucha_w_czwartek_mieszkancow_trzech_reprywatyzowanych_kamienic,18515.html

 

Radio Warszawa i Telewizyjny Kurier Warszawski o możliwości wykupu mieszkań komunalnych

Warszawscy radni PiS zgłosili wniosek, by długoletni lokatorzy komunalni znowu mogli wykupować swoje mieszkania z bonifikatą. Projekt przyjęli z wielkim entuzjazmem mieszkańcy przedwojennych kamienic, którym udało się pozostać w swoich domach mimo reprywatyzacji, ale też z ogromną krytyką ze wszystkich innych stron. Bo sprzedaż majątku komunalnego to utrata raz na zawsze substancji mieszkaniowej, która miała służyć najbardziej potrzebującym. A nowych mieszkań pod tani wynajem jak nie było, tak nie ma.

www.radiowarszawa.com.pl/warszawscy-radni-pis-chca-odpowiedzi-ratusza-ws-obrotu-nieruchomosciami/?fbclid=IwAR3p5hTxWc52Q8amTQpHfEunmPjTVL2KuIMLoRYVi5_sTwRHEI5Muxw7FS8

https://warszawa.tvp.pl/42742736/22052019?fbclid=IwAR2qqHMrHlkKdw2ESZ32y_9sBJ43wdfmDh8WAZY_g8icNyTk3c1kNcf_eLE

 

23.05.2019.

Zreprywatyzowani lokatorzy przed Komisją Weryfikacyjną

Tego nie da się zrozumieć, jeśli się samemu nie przeżyło. Reprywatyzacja, która wzbogaciła niektórych, innym przyniosła straty nie do oszacowania. Bo jak wycenić zawał serca u młodego chłopaka? Jak wycenić wieloletnie spory sądowe, w których człowiek ze zreprywatyzowanej kamienicy nie miał żadnych szans? Jak oszacować straty, jakie niosły za sobą nieprzespane noce, tygodniami, miesiącami, latami? Ile kosztuje wieloletnia depresja, a ile strach przed tak zwanymi właścicielami? Przyznawane przez Komisję odszkodowania są ledwie symboliczne, a warszawski Ratusz bezdusznie znowu ciąga tych sponiewieranych ludzi po sądach i robi wszystko, żeby procesy przedłużać w nieskończoność.

https://www.tvp.info/42756091/po-reprywatyzacji-dochodzilo-do-pozarow-spotkania-z-gronkiewiczwaltz-niemozliwe

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,komisja-przesluchuje-mieszkancow-musimy-dzialac-w-granicach-prawa,291679.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lokatorzy-opowiadaja-przed-komisja-o-reprywatyzacji-kamienic-7675058.html

http://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/jaki_gdyby_nie_skandaliczne_decyzje_reprywatyzacyjne_nie_byloby_tragedii_lokatorow,18532.html

 

Woś się jeży w sprawie mieszkań zakładowych

To jest afera nic nie inna, niż reprywatyzacja. Różne spółdzielnie i podejrzane spółki za darmo lub za półdarmo uwłaszczały się na budynkach, które stanowiły własność zakładów pracy i gdzie mieszkają pracownicy, z którymi zakłady podpisywały umowy najmu. Metody stosowane przez tzw. zarządców są podobne do tych, jakie stosował książę mecenas Hubert Massalski w kamienicach zreprywatyzowanych przez swojego wspólnika, Marka M. I podobnie jak w przypadku reprywatyzacji, problem jest ogólnopolski.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/udala-nam-sie-ta-polska-158974?fbclid=IwAR1mP8Wo49jhDyOcKYLxwYNsMktOj5laq33qZOTRw9TohbE61O8GrEN8Z3g

 

Rosyjskie nieruchomości w Polsce

W Magazynie śledczym Anity Gargas reportaż Mateusza Teski o problemach z nieruchomościami, które niegdyś dzierżawił ZSRR, a dzisiaj Federacja Rosyjska nie chce ich oddać. I nagle w programie pojawia się dobrze nam znana p. Elżbieta Sawczuk, która „przejęła” m. in. kamienicę na Wilczej 30, wypędziła stamtąd wszystkich mieszkańców i czekała aż się zabytkowa kamienica zawali. Nie zawaliła się dzięki skłotersom z Syreny, którzy od 6 lat dbają o to, by ocalała. Właścicielka skłotu, a w tyle służby specjalne Rosji? Tego wątku skłotersi nie znali.

https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,23052019,42466620

 

24.05.2019.

Jeszcze o zreprywatyzowanych lokatorach i odszkodowaniach

Dzień po rozprawie przed Komisją Weryfikacyjną, podczas której przesłuchiwani byli mieszkańcy Jagiellońskiej, Noakowskiego i Dahlberga już nikt nie roztrząsał ani krzywd, ani zasadności postępowania Ratusza, nikt nie psioczył, że Patryk Jaki w przeddzień wyborów itd. Jedynie Nasz Dziennik wydrukował duży artykuł o problemie, jakim są odszkodowania i zadośćuczynienia, a właściwie ich brak. Niestety, nic w tym kraju nie jest za darmo. Żeby przeczytać, trzeba zapłacić.

Pełna treść artykułu dostępna na stronie:
https://wp.naszdziennik.pl/2019-05-24/323205,krzywdy-lokatorow.html

 

Sebastian Kaleta o podejściu Komisji do mienia bezspadkowego

Decyzje Komisji, cofające wcześniejsze decyzje Ratusza z powodu naruszenia prawa podczas procesu reprywatyzacyjnego od samego początku działania speczespołu są bezwzględne, jeśli chodzi o mienie bezspadkowe. Pamiętam jak zapadła decyzja w sprawie Twardej i członkowie Komisji tłumaczyli dlaczego część gimnazjum należy do Skarbu Państwa, a mimo to oddano ją Maciejowi M. Cały czas powoływano się na Kodeks Napoleona, o którym wówczas nie miałam pojęcia. Tu wiceprzewodniczący Komisji, Sebastian Kaleta, bardzo klarownie tłumaczy dlaczego amerykańska ustawa 447 nie jest dla nas groźna, przynajmniej w zakresie mienia bezspadkowego.

https://niezalezna.pl/272864-tak-panstwo-polskie-postepuje-w-sprawach-mienia-bezspadkowego-kaleta-przedstawia-dowody

 

Bodnar do Komisji w obronie interesów mafii

Obywatele skarżą się, że postępowania przygotowawcze w Komisji trwają zbyt długo. To fakt. Sama pomagałam ludziom wypełniać wnioski, które złożyli rok czy półtora roku temu, a dziś się niecierpliwią, bo ich sprawy utknęły w martwym punkcie, na poziomie czynności sprawdzających. Oni jednak nie prosili o wstawiennictwo Rzecznika Praw Obywatelskich. Uaktywnili się natomiast beneficjenci decyzji zwrotowych, którym nie podoba się, że Komisja wstrzymuje procesy sądowe i eksmisje. Adam Bodnar, nie wnikając w procedury i nie wiedząc jak to w praktyce wygląda, ex cathedra gromi Komisję za działania pozaprawne. Bo jakim prawem Komisja wstrzymuje eksmisje? To pierwsze tak otwarte wystąpienie RPO, w którym ujawnia czyim naprawdę jest rzecznikiem. Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że mafia to też obywatele, którzy mają przecież prawo mieć swojego rzecznika.

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/305249969-Bodnar-obywatele-skarza-sie-na-dlugotrwale-czynnosci-sprawdzajace-Komisji-Weryfikacyjnej.html

 

25.05.2019.

Deweloper zawalił zabytkowy budynek

Ogromna eklektyczna kamienica, jeszcze z XIX wieku, wybudowana przez Wolfa Krongolda, która przeżyła Powstanie Warszawskie i Powstanie w Getcie, runęła z hukiem dzięki usilnym staraniom dewelopera EFI Europe, który kupił od miasta jeden z największych budynków na warszawskiej Woli za 21 mln zł i zamierzał zamienić zrujnowane, ziejące pustkami od lat gmaszysko w ekskluzywny apartamentowiec. Opustoszała kamienica była wielokrotnie podpalana przez „nieznanych sprawców”, a deweloper ciągle nie mógł się dogadać z konserwatorem zabytków. Teraz już nie będzie musiał. Oby tylko nie chciał w tym miejscu postawić kolejnego koszmarka ze stali i szkła.

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/remont-kamienicy-przy-zlotej-deweloper-nielegalnie-zburzyl,5137169,artgal,t,id,tm.html

 

Archiwalia

Zza kulis aresztowania Mirosława B.

Trochę informacji o łapówkach, jakie musiał płacić biznesmen Mirosław B. zastępcy dyrektora BGN, Jakubowi R. Jakuba za kaucją już zwolniono z aresztu, Mirka chyba jeszcze nie.

http://wgospodarce.pl/informacje/61975-afera-reprywatyzacyjna-sa-kolejne-zatrzymania

 

Walka lokatorów w Gdańsku

Wstrząsający, choć bardzo stary artykuł, który znalazłam na fejsbukowej stronie Rafała Gerstena. Dzięki, Rafał, że przypominasz tę beznadziejną walkę o prawa człowieka do dachu nad głową i godnego życia. Sprawy opisywane są aktualne do dzisiaj, nie tylko w Gdańsku.

https://www.salon24.pl/u/foros/443672,miasteczko-emerytow-w-gdansku-obrzucone-kamieniami?fbclid=IwAR2_o74vSjHeo3NGWHRPfhiUmYySay2UveZQwFmptzkKq6P3cTeodaZ9TJc