Osobisty przegląd prasy 11-17.05.2019

Odnoszę wrażenie, że powoli afera reprywatyzacyjna jest wyciszana. Roszczenia żydowskie, dwie decyzje Komisji, kara dla Massalskiego i to wszystko. Żadnej refleksji, żadnego pogłębionego komentarza. Jakby dziennikarze już się znudzili tematem.

Archiwalia:

Znalezione na stronie mojego guru od reprywatyzacji, dr. Tomasza Luterka:

6.02.2019.

Zamek w Wiśniczu nie wróci do Lubomirskich

Sąd Okręgowy w Tarnowie zadecydował ostatecznie, że zamek w Wiśniczu jest własnością Skarbu Państwa. Spór o XIV-wieczną budowlę trwa od lat 90. Byłam tam chyba w 2000 r. z ekipą redakcji „Elle”, a oprowadzał nas po średniowiecznych komnatach sam książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. Był wtedy uczniem ogólniaka, ale czuł się już jak właściciel imponującego, ale bardzo zaniedbanego zamku. Potem czytałam, że urządzał tam bale sylwestrowe dla młodego pokolenia polskich arystokratów. A tu – niespodzianka. Najpierw Sąd Rejonowy w Bochni orzekł, że zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa na mocy dekretu z 1946. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Sąd apelacyjny na wniosek Zjednoczenia Rodowego Książąt Lubomirskich nakazał jeszcze raz przeanalizować status prawny zamku. Przeanalizowano i orzeczono, że zamek w Wiśniczu stał się własnością Skarbu Państwa w 1989 r. przez zasiedzenie. Ten wyrok został utrzymany w mocy. Lubomirscy zapowiadają kasację w Sądzie Najwyższym. Potem pewnie pójdą do Strasburga i Luksemburga. A potem już tylko pozostanie im Sąd Ostateczny.

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/302059961-Sad-Okregowy-w-Tarnowie-zamek-w-Wisniczu-nie-wroci-do-Lubomirskich.html?fbclid=IwAR2a5GVS2Ud3Dx12qGGXErC03MZao6m2RCT8P7eZzEN9VOJbMzi3ANeVMGA

 

11.05.2019.

„Polityka” o amerykańskiej ustawie 447

Rozsądny tekst Ewy Siedleckiej o roszczeniach w związku z amerykańską ustawą 447 i histerią, jaka zapanowała w Polsce. Słuszna uwaga, że roszczenia amerykańskie stały się elementem kampanii wyborczej do Europarlamentu. Prawicowe partie prześcigają się w pomysłach jak najskuteczniej obronić ojczyznę przed żądaniami odszkodowań za zbrodnie hitlerowskie.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1792444,1,ustawa-447-jest-wyborczym-problemem-dla-pis.read

 

Żona Trzaskowskiego na urlopie

Gdzie w Ratuszu mogła pracować żona Rafała Trzaskowskiego? To chyba oczywiste, że w nieruchomościach…

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,zona-rafala-trzaskowskiego-brnie-pracuje-juz-w-ratuszu,290778.html

 

12.05.2019.

O odszkodowaniach dla lokatorów w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim

Rafał Trzaskowski deklaruje, że chce pomagać wszystkim lokatorom i nie będzie uczestniczył w politycznym przedstawieniu, w którym Komisja Patryka Jakiego wyznacza kto zasługuje na odszkodowanie. Dobry i sprawiedliwy pan. W programie głos zabierają m. in.: poseł Jan Mosiński i Jakub Żaczek.

https://warszawa.tvp.pl/42596954/12052019?fbclid=IwAR0UaxIg_ONhuC8l97WzD-YWIWB-r_wfK6jf1Q83l-kx5Wnwlw8GZLPtgQo

 

13.05.2019.

Radio Wnet o manifestacji przeciwko ustawie 447

Gościem Krzysztofa Skowrońskiego w radiu Wnet był poseł Tomasz Rzymkowski z ugrupowania Kukiz’15. Opowiadał o marszu, jaki odbył się 11 maja w Warszawie, ale także o tragedii pasażerów statku St. Louis, który równo 80 lat temu, 13 maja 1939 r., wypłynął z Hamburga. Na pokładzie znajdowało się ponad 900 osób pochodzenia żydowskiego, który uciekali z nazistowskiego piekła. Dla nich to była Arka Noego. Niestety, żaden port nie chciał ich przyjąć i wrócili do Hamburga.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=NlzHcUCrRo4&feature=share&fbclid=IwAR0lJY-G7xnA3fh_pa0mUnVxpxfzjPLsWpUHnDUAakcWKK4pZdbkIpQLer0&w=460&h=320]

 

Rozmowa u Gadomskiego o odwołaniu wizyty delegacji izraelskiej

W poniedziałek do Warszawy miała przybyć delegacja z Izraela na rozmowy o współpracy gospodarczej. W ostatniej chwili skład delegacji został zmieniony i wszystko wskazywało na to, że rozmowy będą dotyczyły wyłącznie roszczeń. Polskie MSZ odwołało wizytę.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=dwhf7SgZkqo&w=460&h=320]

 

„Ciemna strona” o odszkodowaniach dla lokatorów

W studio u Anny Marii Żurek dr Adam Zieliński, członek Komisji Weryfikacyjnej i Jakub Żaczek, Komitet Obrony Praw Lokatorów, rozmawiają o posiedzeniu Komisji 23 maja, gdzie mają się spotkać z jednej strony pokrzywdzeni w wyniku błędnych decyzji Ratusza lokatorzy, którym przyznano odszkodowania i zadośćuczynienia, a z drugiej – Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej, którzy robią wszystko, by pieniędzy nie dać.

https://warszawa.tvp.pl/33855894/ciemna-strona

 

Awantura w łonie Komisji

Robert Kropiwnicki członek Komisji Weryfikacyjnej z ramienia Platformy Obywatelskiej domaga się przesłuchania Jakuba R. Zaprawdę godne to (uwagi) i sprawiedliwe, a nawet słuszne. Problem w tym, że pan poseł zbyt się podniecił zeznaniami Roberta Nowaczyka o knajackich imprezach w domu byłego wicedyrektora BGN i domagał się, by stało się to już, natychmiast, obok udręczonych lokatorów albo zamiast.

https://wpolityce.pl/polityka/446374-reprywatyzacyjny-ksiaze-wazniejszy-niz-lokatorzy

 

Pożytki ze „śpiochów”

Portal samorządowy podliczył, że dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej „uratowano” przed roszczeniami 176 mieszkań w sześciu kamienicach, plac zabaw, ogród działkowy i parking.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/warszawa-176-lokali-uratowanych-przed-roszczeniami,125749.html

 

O ustawie 447 w TVP Info

Ostra wymiana zdań między wicemarszałkiem Sejmu Adamem Bielanem i Tomaszem Rzymkowskim, posłem Kukiz’15 w studiu Woronicza 17 u Michała Rachonia, znowu o roszczeniach.

https://www.pch24.pl/reprywatyzacja-droga-do-realizacji-zydowskich-roszczen–ta-wypowiedz-polityka-pis-moze-niepokoic,68194,i.html

 

14.05.2019.

Poseł Paweł Lisiecki o żydowskich roszczeniach i zreprywatyzowanych lokatorach:

O kodeksie Napoleona, posiedzeniu Komisji Weryfikacyjnej, horrorze w zreprywatyzowanych kamienicach oraz o możliwościach wykupu mieszkań komunalnych.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/poranek-siodma9/20190514-pawe-lisiecki-gosc?fbclid=IwAR1WLbtr2aVVIIZ0zUB5ept-4XAmVb92SG9DS46PDulNMv255UOCW7omHYs”]

 

Grzywna 85 tys. zł dla Massalskiego

Małgorzata Zubik od lat pisze o lokatorach zreprywatyzowanych kamienic. O sytuacji na Dahlberga 5 i zarządcy Massalskim też pisała wielokrotnie. I teraz, kiedy sprawy przez nią od lat opisywane znalazły potwierdzenie w decyzji Komisji Weryfikacyjnej, to jej artykuł ukazuje się w serwisie płatnym. Poza nią żaden dziennikarz nie miał potrzeby zapoznać bliżej opinii publicznej z metodami, do jakich uciekał się książę Massalski czyszcząc tę konkretną kamienicę, a te same metody stosował w wielu innych. Jutro w moim „Przeglądzie tygodnia” na tym blogu można będzie przeczytać więcej o księciu.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24783470,komisja-weryfikacyjna-85-tys-zl-kary-za-czyszczenie-kamienicy.html

 

Dwie decyzje Komisji o nieruchomościach: na Nowym Świecie i na Jana Kazimierza

I znowu cisza w mediach. Jakby nic się nie stało. Przekręt na przekręcie, a media milczą. Tylko RDC zamieściło relację z konferencji prasowej Komisji po wydaniu decyzji w sprawie dwóch nieruchomości przejętych na krzywy ryj. A tu znowu mamy do czynienia z nieboszczykiem, który niespodziewanie stał się zamożny, dzięki hojności urzędników Ratusza.

 

Reprywatyzacja. Decyzje ws. dwóch adresów z naruszeniem prawa

 

15.05.2019.

Dr Tomasz Luterek o 447

Agora znowu żąda pieniędzy za możliwość zapoznania się z mądrymi treściami. Gościem Agnieszki Lichnerowicz w TOK FM był dr Tomasz Luterek, który mówił (jak zawsze bardzo mądrze) o amerykańskiej ustawie 447. „Wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie czytał” – podsumowuje gorące spory na temat amerykańskich roszczeń i nawiązuje do ostatniego projektu ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa Patryka Jakiego, wytykając np. różnicowanie według narodowości, co należy uznać za dyskryminację. Widzi także błędy w szacowaniu wartości majątków, bo gdyby uwzględnić przedwojenne zadłużenia hipotek, a odszkodowania określać według wartości z 1945 r. to wcale nie byłoby obciążeniem dla Skarbu Państwa. A cały szum wokół ustawy 447 nazwał występami w cyrku mafii. Bo dlaczego jako jedyny kraj postkomunistyczny nie mamy uregulowanej restytucji mienia? Bo z tym jest dobrze mafii.

https://audycje.tokfm.pl/gosc/5520,dr-Tomasz-Luterek

 

Sejm wykreślił z porządku obrad projekt Kukiz’15 w sprawie roszczeń żydowskich

Projekt uchwały przygotowanej przez ugrupowanie Kukiz’15 nie wszedł pod  obrady na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Marszałek Marek Kuchciński zapowiedział, że musi najpierw skonsultować problem z MSZ, bo jest on delikatnej natury. Chodzi oczywiście o ustawę 447 i roszczenia do mienia bezspadkowego.

https://www.salon24.pl/u/konfederat1000/956126,marszalek-sejmu-nie-dopuscil-do-rozpatrywania-uchwaly-ws-ustawy-447-bo-kwestia-jest-delikatna-i-musi-zasiegnac-opinii-msz

 

16.05.2019.

Komunikat Prokuratury Krajowej

Firmy pożyczkowe, które udzielają wysoko oprocentowanych kredytów pod zastaw mieszkań lub innych nieruchomości to dziedzina pokrewna naszej reprywatyzacji. Skoro Marek M. mógł przejmować za kilkaset złotych kamienice warte miliony, to dlaczego inni nie mogą na podobnej zasadzie wchodzić w prawa właścicieli? Wreszcie jakieś konkretne działania prokuratury!

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/zatrzymani-w-zwiazku-z-podejrzeniem-oszukanczego-przejmowania-nieruchomosci-w-oparciu-o-umowy-pozyczki/?fbclid=IwAR1LrSh9BWlWAOc1COB6snyDeLLVbPQaUIeyWDGo7h6hojDOsZm6YV-lshM

 

17.05.2019.

Jakub Żaczek o mieszkaniach komunalnych i tbs-ach

Czynsze w budynkach Towarzystwa Budownictwa Społecznego niewiele różnią się od tych, jakie fundują mieszkańcom beneficjenci decyzji zwrotowych Ratusza. 19 zł za metr mieszkania! Tyle będą płacić nowi mieszkańcy praskiej kamienicy przy ul. Małej. Ratusz szczyci się, że kamienica na Małej 15 została zrewitalizowana i udostępniona mieszkańcom. Jakub Żaczek twierdzi, że sukcesem byłyby remonty starych kamienic i przekazywanie mieszkań jako lokale komunalne. Ratusz natomiast tłumaczy, że to jest konkurencja dla najmu wolnorynkowego.

https://warszawa.tvp.pl/42680934/17052019