Łukasz Łozowski

Posiadam ponad 20 lat doświadczenia w IT, od składania komputerów i instalowania systemu, po budowanie stron www, gier i aplikacji komputerowych. Skończyłem studia w Anglii, na kierunku Projektowania Gier Komputerowych. Od ponad 3’ech lat pracuje jako Analista Oprogramowania dla Brytyjskiej firmy EMIS Health, będącej 2’gim na rynu dostawcą oprogramowania medycznego dla Lekarzy Pierwszego Kontaktu. Moją pasją jest technologia.

Podczas mojej pracy dla różnych firm, zebrałem bardzo dużo doświadczenia w różnych kierunkach. Moje pierwsze kroki stawiałem jako Grafik i „Łamacz” gazety. Następnie pracowałem jako Projektant Stron i Prezentacji, jak również zajmowałem się obróbka zdjęć i materiałów na potrzeby firm. Prywatnie rozwijalem sie w grafice 3D. Zdobyłem również ponad 2 lata doświadczenia przy budowie i naprawie komputerów. Po opuszczeniu kraju prawie 14 lat temu, ciężko mi było znaleść prace w zawodzie. Dlatego wykonywałem dużo prac na zlecenia, jak również zacząłem studiować IT. Mam skończone 2 kierunki, Licencjat z IT i Inżynier Projektowania Gier Komputerowych.  Po skończeniu studiów (i wielu porażkach), udało mi się dostać prace w Support’cie dla EMIS Health i powrócic do zawodu. Pracuje w dziale który zajmuje się kliniczną komunikacją. Tzn. wydawaniem Recept, Skierowaniami i Testami z laboratoriów. Pomagam również klientom w różnych innych kwestiach, używając zasobów firmy, internetu i zdobytej wiedzy.

Moją największą pasją są Interaktywne Technologie. Jestem zafascynowany użytą technologią na stronie wolframalpha.com i servicenow.com, jak również tym co dzieje się w grach i oprogramowaniu.

Wolframalpha – to strona „wyciągająca” dane z różnych żródeł na żywo i wykonująca obliczenia na nich. Została stworzona przez Stephen’a Wolfram’a na przestrzeni 30 lat. Jej celem jest pomoc w zrozumieniu danych, bo ciężko ją nazwać stroną jednego tematu. Jej silnikiem jest język który zbudowany na algorytmach Matematica.

ServiceNow – jest systemem do zarządzania firm. Ja jestem zainteresowany funkcjonalnością interfejsu, gdyż umożliwia on osobie odwiedzającą stronę, dopasowanie go do własnych potrzeb. Nie jest doskonały, ponieważ nie możliwość ustawiania indywidualnych okienek. Wszystko jest w ramkach. Żeby wyświetlić 2 okienka i pod spodem 3 okienka, trzeba dodawać dodatkowe elementy. Jest to możliwe, ale skomplikowane do tego stopnia, że może odstraszyć odwiedzających, a nie ich przyciągnąć.

D3 – Data-Driven Documents – Biblioteka JavaScript, która łączy ze sobą HTML, CSS i SVG, umożliwiając wyświetlanie danych na stronach www w postaci animacji. Przykłady można znaleść w linku. Ciężko to opisać w paru zdaniach. Animacja 3D na stronie www.

Łącząc te 3 elementy, można by uzyskać stronę żyjącą własnym życiem. Ja będę sobie ją budował, a ona będzie szukała materiałów. Około 90% mojego czasu w życiu i pracy, poświęcam na szukaniu czegoś. Chciałbym, żeby komputer zaczął to za mnie robić, bo miało być prościej, a wcale nie jest.